Sidebar

18
Sat, Nov

Typography

A new champion will be crowned in the Boys’ Under-12 division when action in the Atlantic National Primary Schools’ Football League kicks off today with four matches in the category at various venues around T&T.

Last year’s champion St Agnes Anglican School will not be defending its title as it was beaten at the zonal level in the Port of Spain and Environs Education District.

Today in the quarter-finals, Eastern Boys Government will try to do Port-of-Spain just as proud when it meets St Francis RC, the winner of the North Eastern Education District at 10.30 am in the second match of a double-header at the Marvin Lee Stadium in Macoya in a tournament being hosted under the auspices of the Ministry of Education.

In the opening match at 9.30 am, St George East champion, La Pastora Government and the 2015 national champion San Fernando Boys RC will do battle.

St Patrick’s Education District winner, Siparia Boys RC School will take on South Eastern winner St Mary’s Government at the Manny Ramjohn Stadium in Marabella from 10 am. In Tobago, Montgomery Government will host Chaguanas RC at the Dwight Yorke Stadium in Bacolet at 10 am.

Tomorrow, Sangre Grande Government will begin its U-15 Girls title defence when it will challenged by Caroni champion Longdenville Government at the Marvin Lee Stadium in Macoya at 10 am.

On Thursday, the second team that will be defending its title, Bon Accord Government, will begin its defence of the U-15 boys crown against St Mary’s Government, the champion of South Eastern District.

This game will be played at the Marvin Lee Stadium at 2 pm.

MATCHES - Today: Quarter Finals

Boys’ U-12 Division

La Pastora Government (St George East) vs San Fernando Boys’ RC (Victoria), Marvin Lee Stadium, 9.30 am

Siparia Boys’ RC (St Patrick) vs St Mary’s Government (South Eastern), Manny Ramjohn, 10 am

St Francis RC (North Eastern) vs Eastern Boys Government (POS/Environs), Marvin Lee Stadium, 10.30 am

Montgomery Government (Tobago) vs Chaguanas RC (Caroni), Dwight Yorke Stadium, 10 am

Tomorrow: Girls’ U-15 Division

Sangre Grande Government (North Eastern) vs Longdenville Government (Caroni), Marvin Lee Stadium, 10 am

Brighton AC (St Patrick) vs St Agnes AC (Port-of-Spain/Environs), Manny Ramjohn Stadium, 9.30 am

San Fernando Methodist (Victoria) vs Scarborough RC (Tobago), Marvin Lee Stadium

Moruga RC (South Eastern) vs Maloney Government (St George East), Manny Ramjohn Stadium, 10.30 am

Thursday: Boys’ U-15 Division

Valencia RC (North Eastern) vs Brighton AC (St Patrick), Mannie Ramjohn Stadium, 10 am

Arima Boys’ (St George East) vs San Fernando Boys’ RC (Victoria), Marvin Lee Stadium, 10 am

St Mary’s Government (South Eastern) vs Bon Accord Gov’t (Tobago), Marvin Lee Stadium, 2 pm

Caroni vs Eastern Boys’ (Port-of-Spain/Environs), Hasely Crawford Stadium, Mucurapo, 10 am