Sidebar

18
Wed, Sep

Typography

Two-time champion Joe Public will face Suriname's Leo Victor, Avenues United of St. Vincent & the Grenadines and Bermuda's Devonshire Cougars in the opening round of the CFU Club Champions Cup.

Finalized at this past weekend's CFU Congress, the group is one of four that begins the region's process to select its trio of qualifiers for next season's CONCACAF Champions League.

This year's tournament is a three-round event that will conclude with a final, four-team league phase May 4-8 in Puerto Rico.

Joe Public, Leo Victor, Avenues United and Devonshire will begin play March 19-23 in St. Vincent, while Group A will open the competition in the Netherlands Antilles March 16-20 with River Plate Puerto Rico, Racing Club of Haiti and local sides CSD Barber and Hubentut Fortuna.

Two three-team groups will play March 16-20 in Guyana and March 23-27 in Puerto Rico.

Group B in Puerto Rico will pit System 3 of St. Vincent, Defence Force of Guyana and local side Bayamon FC, while Group D in Guyana will be contested between Walking Boys of Suriname, Bath Estate of Dominica and host side Alpha United.

The group winners, runners-up and best third-place team will advance to the second round along with seeded sides the Puerto Rico Islanders, Tempete FC of Haiti and San Juan Jabloteh of Trinidad that will be divided into four, three-team groups.

Puerto Rico and Trinidad will host two groups each. The Islanders, the Group D winner and Group A runner-up will comprise one of the Puerto Rico groups, with Tempete, the Group B winner and the Group C runner-up making the other.

One of the Trinidad groups will be comprised of Jabloteh, the best third-place team and the Group A winner, while the other will be made up of the Group C winner and the runners-up of Groups B and D.

The four second-round group winners will then advance to the final league phase in Puerto Rico.

CFU Club Champions Cup

FIRST ROUND
(Group winners, runners-up, best third-place advance)
Group A
At Netherlands Antilles
Tuesday, March 16

River Plate (PUR) vs. Racing (HAI)
CSD Barber (ANT) vs. Hubentut Fortuna (ANT)
Thursday, March 18
Hubentut Fortuna (ANT) vs. River Plate (PUR)
CSD Barber (ANT) vs. Racing (HAI)
Saturday, March 20
Racing (HAI) vs. Hubentut Fortuna (ANT)
CSD Barber (ANT) vs. River Plate (PUR)

Group B
At Puerto Rico
Tuesday, March 23

Bayamon FC (PUR) vs. System 3 (VIN)
Thursday, March 25
System 3 (VIN) vs. Defence Force (GUY)
Saturday, March 27
Bayamon FC (PUR) vs. Defence Force (GUY)

Group C
At St. Vincent & the Grenadines
Friday, March 19

Leo Victor (SUR) vs. Joe Public (TRI)
Avenues United (VIN) vs. Devonshire Cougars (BER)
Sunday March 21
Devonshire Cougars (BER) vs. Leo Victor (SUR)
Avenues United (VIN) vs. Joe Public (TRI)
Tuesday March 23
Joe Public (TRI) vs. Devonshire Cougars (BER)
Avenues United (VIN) vs. Leo Victor (SUR)

Group D
At Guyana
Tuesday, March 16

Alpha United (GUY) vs. Bath Estate (DMA)
Thursday, March 18
Bath Estate (DMA) vs. Walking Boys (SUR)
Saturday, March 20
Alpha United (GUY) vs. Walking Boys (SUR)

SECOND ROUND
(Group winners advance)
At Puerto Rico
Group A: Puerto Rico Islanders (PUR), Group D winner , Group A runner-up
Group B: Tempete FC (HAI), Group B winner, Group C runner-up
Tuesday, April 13
PR Islanders (PUR) vs. Group A runner-up
Tempete FC (HAI) vs. Group C runner-up
Thursday, April 15
Group A runner-up vs. Group D winner
Group C runner-up vs. Group B winner
Saturday, April 17
PR Islanders (PUR) vs. Group D winner
Tempete FC (HAI) vs. Group B winner

At Trinidad & Tobago
Group C: San Juan Jabloteh (TRI), Group A winner, Best third-place team
Group D: Group C winner, Group B runner-up, Group D runner-up
Tuesday, April 13
San Juan Jabloteh (TRI) vs. Best-third pace team
Group C winner vs. Group D runner-up
Thursday, April 15
Best third-place team vs. Group A winner
Group D runner-up vs. Group B runner-up
Saturday, April 17
San Juan Jabloteh (TRI) vs. Group A winner
Group C winner vs. Group B runner-up

FINAL ROUND
At Puerto Rico
Tuesday, May 4

Group A winner vs. Group C winner
Group B winner vs. Group D winner
Thursday, May 6
Group C winner vs. Group B winner
Group A winner vs. Group D winner
Saturday, May 8
Group D winner vs. Group C winner
Group A winner vs. Group B winner