By Jovan Ravello
DEFENDING CARIBBEAN Football Union Under-16 Youth Cup champions Canada sent a loud message to the rest of the competition as it handed Bermuda a demoralising 10-0 defeat, in the opening Group A match at the Dwight Yorke Stadium, Bacolet, Tobago, yesterday.
The severe beating got underway as early as the fourth minute, when Bonsu Randy struck the first blow. Then, in the sixth, Davies Phillipe struck Canada’s second.
Johnstone Marcus put in a performance that earned him the “Man of the Match” title, scoring the first of a beaver-trick in the 16th minute, Sylla Mohamed beat the ‘keeper in the 22nd. Marcus added another in the 29th and Mohamed scored his second in the 32nd, to make it 6-0 after 45 minutes.
The Canadians reminded their opponents and the other 25 teams in the competition of their power when they continued scoring at will on the resumption.
In the 65th minute, Lightman Jarek got in on the act with his first, Marcus completed his beaver’ with goals in the 74th and 79th minutes, before Jarek closed the show with a 90th minute strike.
El Salvador, the other Group A team, arrived belatedly for the start of the tournament and will take on the Caribbean Football Union President’s XI at the Dwight Yorke Stadium, Bacolet, Tobago, 4pm.
On Thursday ,the CFU President’s XI meet Bermuda at 4pm and El Salvador plays Canada, at 6pm at the Dwight Yorke Stadium.
Guatemala, the fourth Group D team, did not show up in the country in time for its opening fixture against Haiti yesterday.
The competition’s General Co-ordinator Neville Ferguson revealed yesterday that the situation was being looked at, but that no decision had been made as yet and the group would continue with three teams until such time.
As a result, the Haitians played Cayman Islands and won 5-0.
Matches continue today.
Results
Group A
Canada 10 (Bonsu Randy 4th, Davies Phillipe 6th Johnstone Marcus 16th, 29th, 74th, 79th Sylla Mohamed 22nd, 32nd, Lightman Jarek 65th, 90th) vs Bermuda 0.
Group B
Puerto Rico 5 (Alexander Vietz 24th, Edwardo Jiminez 51st, 63rd, Nicholas Ramirez 70th, Jose Zuniga 74th) vs Anguilla 0. Manny Ramjohn Stadium, Marabella.
Panama 6 (Javier De La Rosa 8th pen, 27th 58th, Carlos Rodriguez 14th, Armando Polo 16th, 38th) vs St Lucia 0. Manny Ramjohn Stadium, Marabella.
Group C
Barbados 4 (Brett Carrington 27th 41st 61st, Steven Griffith 66th) vs Netherland Antilles 1 (Mirco Colina 79th). Brechin Castle.
Suriname 4 vs St Vincent and the Grenadines 2. Brechin Castle.
Group D
Haiti 5 vs Cayman Islands 0. Guracara Park.
Group F
Bahamas 4 (Michael Bethel 1st, 3rd, Duran Mitchell 7th, 51st) vs Dominica 3 (Dwayne Walker 16th, Julien Wade 63rd, 71st). Ato Boldon Stadium, Balmain Couva.
Jamaica 2 (Kener Orgin 41st, Kenniel Hyte 69th) vs Cuba 1 (Jose Valladrez 51st). Ato Boldon Stadium, Couva.
Group G
Mexico 4 (Andres Rodriguez 35th, Lose Luis Berduzco 77th, Victor Manon 83rd, Christian Moran 88th) vs Antigua/Barbuda 0. Larry Gomes Stadium, Malabar.
St Kitts/Nevis 2 vs USVI 0. Larry Gomes Stadium, Malabar.
Fixtures
Group E :
Aruba vs Guyana, 3pm. Manny Ramjohn Stadium, Marabella.
T&T vs Grenada, 5pm. Manny Ramjohn Stadium, Marabella.
Group A:
Thursday
CFU President’s XI vs Bermuda, 4pm. Dwight Yorke Stadium, Bacolet, Tobago.
El Salvador vs Canada, 6pm. Dwight Yorke Stadium, Bacolet, Tobago.
guardian