http://www.trinidadexpress.com/sports/Today_s_London_Olympics_schedule-164837686.htmlToday's London Olympics schedule - T&T Time
Story Created: Aug 2, 2012 at 11:01 PM ECT
Archery (At Lord's Cricket Ground)
Men's Individual 1/8 eliminations, 4 a.m.
Men's Individual quarterfinals, semifinals, bronze and gold medal matches, 9 a.m.
Athletics (At Olympic Stadium)
Men's 400 Hurdles round 1, 3000 Steeplechase round 1, Hammer qualifying, Shot Put qualifying;
Women's 100 classification heats, 400 round 1,
Triple Jump qualifying, Heptathlon 100 hurdles, high jump, 5 a.m.
Men's 1500 round 1, Long Jump qualifying, Shot Put final;
Women's 100 round 1, 10,000 final, Discus qualifying, Heptathlon: shot put, 200, 2 p.m.
Badminton (At Wembley Arena)
Women's Singles semifinals; Mixed Doubles bronze medal match, 4 a.m.
Men's Singles semifinals; Mixed Doubles gold medal match, 8:30 a.m.
Basketball (Olympic Park-Basketball Arena)
Women Angola vs. Croatia, 4 a.m.
Russia vs. Australia, 6:15 a.m.
Brazil vs. Canada, 9:30 a.m.
Turkey vs. China, 11:45 a.m.
France vs. Britain, 3 p.m.
Czech Republic vs. United States, 5:15 p.m.
Beach Volleyball (At Horse Guards Parade)
Men's round of 16 (1 match), 4 a.m.
Women's round of 16 (1 match), 4 a.m.
Men's round of 16 (1 match), 8 a.m.
Women's round of 16 (1 match), 8 a.m.
Men's round of 16 (1 match) Noon
Women's round of 16 (1 match) Noon
Men's round of 16 (1 match), 4 p.m.
Women's round of 16 (1 match), 4 p.m.
Boxing (At ExCeL)
Men's Flyweight (52kg) and Men's Welterweight (69kg) round of 16, 8:30 a.m.
Men's Flyweight (52kg) and Men's Welterweight (69kg) round of 16, 3:30 p.m.
Cycling (Track) (At Olympic Park-Velodrome)
Men's Team Pursuit round 1, finals; Women's Keirin round 1 & repechages, round 2, finals; Women's Team Pursuit qualifying, 11 a.m.
Diving (At Olympic Park-Aquatics Centre)
Women's 3-Metre Springboard Prelims, 9:30 a.m.
Equestrian (Dressage) (At Greenwich Park)
Team Dressage: day 2, 6 a.m.
Fencing (At ExCeL)
Men's Team Sabre round of 16, quarterfinals, classifications (5th-8th places), semifinals, 5:30 a.m.
Men's Team Sabre bronze medal match, gold medal match, 1 p.m.
Field Hockey (At Olympic Park-Hockey Centre)
Men Australia vs. Argentina, 3:30 a.m.
Netherlands vs. New Zealand, 5:45 a.m.
Germany vs. India, 8:45 a.m.
Britain vs. Pakistan, 11 a.m.
South Africa vs. Spain, 2 p.m.
Belgium vs. South Korea, 4:15 p.m.
Gymnastics (At Trampoline North Greenwich Arena)
Men's Trampoline qualification, final, 9 a.m.
Judo (At ExCeL)
Men's +100kg and Women's +78kg elimination rounds, quarterfinals, 4:30 a.m.
Men's +100kg and Women's +78kg repechages, semifinal contests, bronze and gold medal contests, 9 a.m.
Rowing (At Eton Dorney, Buckinghamshire)
Men's Pairs classification and final, Single Sculls and Quadruple Sculls classification and final; Women's Double Sculls classification and final, 4:30 a.m.
Sailing (At Weymouth and Portland, Dorset)
Men's 49er, 470,
Finn, Laser, Star; Women's 470, Laser Radial, 7 a.m.
Shooting (At The Royal Artillery Barracks)
Men's 25-metre Rapid Fire Pistol qualification (Stage 2) and final; Men's 50-metre Rifle Prone qualification and final, 4 a.m.
Soccer
WomenAt Hampden Park, Glacgow
Quarterfinal, 7 a.m.
At St James' Park, Newcastle
Quarterfinal, 9:30 a.m.
At Millennium Stadium, Cardiff
Quarterfinal, Noon
At City of Coventry Stadium
Quarterfinal, 2:30 p.m.
Swimming (At Olympic Park-Aquatics Centre)
Men's 1500 Freestyle, 4x100 Medley Relay heats; Women's 50 Freestyle, 4x100 Medley Relay heats, 5 a.m.
Men's 50 Freestyle final, 100 Butterfly final; Women's 50 Freestyle semifinals, 200 Backstroke final, 800 Freestyle final,
2:30 p.m.
Table Tennis (At ExCeL)
Women's Team first round, 5 a.m.
Women's Team first round, 9:30 a.m.
Men's Team first round, 2 p.m.
Team Handball (At Copper Box)
Women Angola vs. Britain, 4:30 a.m.
South Korea vs. France, 6:15 a.m.
Croatia vs. Montenegro, 9:30 a.m.
Russia vs. Brazil, 11:15 a.m.
Spain vs. Sweden, 2:30 p.m.
Denmark vs. Norway, 4:15 p.m.
Tennis (At Wimbledon)
Men's and women's Singles semifinals; Mixed Doubles semifinals; Mixed Doubles semifinals, 7 a.m.
Volleyball (At Earls Court)
Women Brazil vs. China, 4:30 a.m.
Japan vs. Russia, 6:30 a.m.
Turkey vs. South Korea, 9:45 a.m.
Britain vs. Dominican Republic, 11:45 a.m.
United States vs. Serbia, 3 p.m.
Algeria vs. Italy, 5 p.m.
Water Polo (At Olympic Park-Water Polo Arena)
Women Spain vs. Hungary, 9:10 a.m.
Russia vs. Australia, 10:30 a.m.
Britain vs. Italy, 1:20 p.m.
China vs. United States, 2:40 p.m.
Weightlifting (At ExCeL)
Men's 85kg group B and Women's 75kg group B, 5 a.m.
Women's 75kg group A (medal), 10:30 a.m.
Men's 85kg group A (medal), 2 p.m.