October 02, 2023, 09:46:28 PM

Author Topic: 44th CARIFTA Games 2015: 3rd to 6th April, Kim Collins Stadium, St Kitts & Nevis  (Read 63546 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile

2015 CARIFTA GAMES - STARTLISTS & RESULTS

http://sknaaa.com/results/CariftaGames2015-SKN/

Session 4 - Sunday 5th - Morning Session
Sunday 4/5/2015


The Silver Jubilee Athletic Stadium - Site License         4/5/2015 - 10:20 AM
                   2015 CARIFTA GAMES - 4/3/2015 to 4/6/2015                   
                                  CARIFTA 44                                   
                    Silver Jubilee Stadium, Basseterre, SKN                             
Meet Program - Morning Session
                                 
 
Event 149  Octathlon: #5 Boys 110 Meter Hurdles 0.991m Open
=======================================================================       
    Name                     Age Team                    Finals  Points       
=======================================================================       
Section  1     Wind: 2.6                                                       
  1 Thompson, Remarkco        18 Barbados                 14.64     894       
  2 Voitier, Jessy            19 Martinique               15.40     802       
  3 Corvil, Woodens           18 TKS                      15.63     775       
  4 John, Ryan                18 Grenada                  15.79     757       
  5 McKenzie, Micheal         18 Trinidad and Tobago      17.11     613       
  6 Mulraine, Raheim          19 St.Kitts and Nevis       17.41     582       
  7 Martina, Wendymar         19 Curacao                  18.08     516       
  8 Joseph, Avery             18 U.S. Virgin Islands      20.02     348       
Section  2     Wind: 1.5                                                       
  1 Beckles, Josiah           18 Barbados                 15.75     761       
  2 Jean, Wadly               19 TKS                      16.12     719       
  3 Hodge, Uzal               18 St.Kitts and Nevis       16.15     716       
  4 Hansen, Ruwensley         16 Curacao                  16.93     632       
  5 Mathurin, Uric            18 St Lucia                 17.32     591       
  6 Shepper, Marciano         15 Suriname                 17.67     556       
  7 Rombley, Raymond          17 St Maarten               18.43     484       
Section  3     Wind: -2.1                                                     
  1 Chattoo, Shakiel          19 Jamaica                  14.61     897       
  2 Isaac, Kivaun             19 St.Kitts and Nevis       15.34     809       
  3 West, Ian                 18 Trinidad and Tobago      15.93     741       
  4 Manuel, Anthony           19 Curacao                  16.24     706       
  5 Joseph, Ahmed             16 U.S. Virgin Islands      16.31     698       
  6 Felix, Markim             18 Grenada                  16.47     681       
  7 Vrolijk, Wuill            15 Aruba                    18.51     476       
 -- Brown, Leshawn            15 St Maarten                 DNF               
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals                                                                         
  1 Chattoo, Shakiel          19 Jamaica                  14.61  -2.1  3    897
  2 Thompson, Remarkco        18 Barbados                 14.64   2.6  1    894
  3 Isaac, Kivaun             19 St.Kitts and Nevis       15.34  -2.1  3    809
  4 Voitier, Jessy            19 Martinique               15.40   2.6  1    802
  5 Corvil, Woodens           18 TKS                      15.63   2.6  1    775
  6 Beckles, Josiah           18 Barbados                 15.75   1.5  2    761
  7 John, Ryan                18 Grenada                  15.79   2.6  1    757
  8 West, Ian                 18 Trinidad and Tobago      15.93  -2.1  3    741
  9 Jean, Wadly               19 TKS                      16.12   1.5  2    719
 10 Hodge, Uzal               18 St.Kitts and Nevis       16.15   1.5  2    716
 11 Manuel, Anthony           19 Curacao                  16.24  -2.1  3    706
 12 Joseph, Ahmed             16 U.S. Virgin Islands      16.31  -2.1  3    698
 13 Felix, Markim             18 Grenada                  16.47  -2.1  3    681
 14 Hansen, Ruwensley         16 Curacao                  16.93   1.5  2    632
 15 McKenzie, Micheal         18 Trinidad and Tobago      17.11   2.6  1    613
 16 Mathurin, Uric            18 St Lucia                 17.32   1.5  2    591
 17 Mulraine, Raheim          19 St.Kitts and Nevis       17.41   2.6  1    582
 18 Shepper, Marciano         15 Suriname                 17.67   1.5  2    556
 19 Martina, Wendymar         19 Curacao                  18.08   2.6  1    516
 20 Rombley, Raymond          17 St Maarten               18.43   1.5  2    484
 21 Vrolijk, Wuill            15 Aruba                    18.51  -2.1  3    476
 22 Joseph, Avery             18 U.S. Virgin Islands      20.02   2.6  1    348
 -- Brown, Leshawn            15 St Maarten                 DNF  -2.1  3       


Event 151  Heptathlon: #5 Girls Long Jump Open Heptathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals                                                                     
  1 Champagnie, Ayesha        19 Jamaica                  5.43m   0.4    680
     5.43m(0.4) 5.33m(1.4) PASS                                             
  2 Freeman, Meriah           19 Trinidad and Tobago      5.17m   1.2    606
     4.96m(1.3) 5.17m(1.2) 4.87m(2.1)
                                       
  3 Russell, Zinadine         16 Jamaica                  5.12m   2.0    592
     5.09m(1.8 ) 5.12m(2.0) FOUL(1.0)                                       
  4 Fond, Priscilla           19 Guadeloupe               5.11m   1.4    589
     FOUL(2.7) 5.11m(1.4) FOUL(3.5)                                         
  5 Morgan, Ayanna            18 Barbados                 5.06m   2.5    576
     5.01m(1.3) FOUL(2.6) 5.06m(2.5)                                       
  6 Eisden, Shardiela         18 Curacao                  5.03m   0.2    567
     4.94m(1.9) 4.77m(1.9) 5.03m(0.2)                                       
  7 Roberts, Khemani          18 Trinidad and Tobago      4.87m   0.4    524
     4.87m(0.4) 4.10m(0.1) 4.63m(0.2)
                                       
  8 Sauver, Helcyann          17 TKS                      4.86m   0.2    522
     4.50m(0.6) 4.86m(0.2) 4.76m(3.1)                                       
  9 Dorothal, Julianne        18 Aruba                    4.77m   1.6    498
     4.47m(0.9) 4.63m(4.1) 4.77m(1.6)                                       
 10 Scantlebury, Danielle     18 Barbados                 4.74m   0.6    490
     4.74m(0.6) 4.70m(0.8 ) 4.56m(0.5)                                       
 11 Forbes, Sanadia           17 TKS                      4.71m   0.8    482
     4.37m(0.7) 4.35m(1.5) 4.71m(0.8 )                                       
 12 Tobin, Kamilah            18 St.Kitts and Nevis       4.68m   0.8    474
     4.68m(0.8 ) FOUL(1.0) 4.62m(1.7)                                       
 13 Akili, Anya               16 Trinidad and Tobago      4.67m   2.3    472
     4.40m(0.1) 4.67m(2.3) 3.27m(0.7)
                                       


Event 152  Boys Javelin Throw 700g Under 18
================================================================
          CR: # 67.67m  4/19/2014   Anderson Peters, Grenada   
         WYC: Y 83.16m  7/9/2011    Morne Moolman, RSA         
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals                                                         
  1 Hosford, Tyriq            15 Trinidad and Tobago     70.73m# (Gold Medal)
      64.18m  58.59m  57.81m  FOUL  70.73m  68.32m
             
  2 Nedrick, Kevin            17 Jamaica                 65.09m
      53.81m  50.63m  65.09m  62.12m  59.95m  62.25m           
  3 Joseph, Vandel            17 Trinidad and Tobago     61.67m (Bronze Medal)
      61.67m  FOUL  56.78m  56.89m  FOUL  60.91m
               
  4 Thomas, Adrian            16 Grenada                 59.85m
      57.57m  57.33m  56.76m  FOUL  FOUL  59.85m               
  5 Ferguson, Travvis         17 Bahamas                 58.13m
      56.64m  58.13m  54.53m  49.68m  48.38m  48.59m           
  6 Rutherford, Deondre       17 Bahamas                 57.18m
      55.85m  FOUL  48.17m  57.18m  54.16m  FOUL               
  7 Browne, kyle              17 Antigua & Barbuda       56.83m
      PASS  45.68m  54.86m  51.02m  56.83m  FOUL               
  8 Francois, Danny           17 St Lucia                52.32m
      FOUL  52.32m  51.33m  48.30m  46.75m  FOUL               
  9 Burton, Keyon             17 Dominica                48.45m
      42.52m  47.96m  48.45m                                   
 10 Theodose, Samuel          17 Guadeloupe              48.17m
      48.17m  46.61m                                           
 11 Marcus, Kalvin            17 Barbados                47.49m
      FOUL  47.49m  47.15m                                     
 12 Brown, Leshawn            15 St Maarten              46.40m
      43.02m  46.40m  40.33m                                   
 13 Bennire, Dijorn           16 St.Kitts and Nevis      44.94m
      FOUL  FOUL  44.94m                                       
 14 Vrolijk, Wuill            15 Aruba                   42.58m
      39.41m  32.67m  42.58m                                   
 15 Rombley, Raymond          17 St Maarten              42.26m
      41.90m  42.26m                                           
 16 van Bosse, Xavero         16 Suriname                41.94m
      33.60m  FOUL  41.94m                                     


Event 153  Girls Shot Put 4kg Under 20
================================================================
          CR: # 15.75m  3/30/2002   Claudia Villeneuve, Martiniq
         WJR: J 20.54m  7/1/1989    Astrid Kumbernuss, GDR     
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals                                                         
  1 Warren, Portious          19 Trinidad and Tobago     15.22m (Gold Medal)
      FOUL  13.85m  14.50m  14.42m  15.22m  14.60m
             
  2 Gumbs, Trevia             19 IVB                     14.83m
      14.47m  14.83m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL                   
  3 James, Chelsea            18 Trinidad and Tobago     14.73m (Bronze Medal)
      13.84m  14.15m  13.96m  14.56m  14.73m  FOUL
             
  4 Frazer, Rochelle          19 Jamaica                 14.06m
      13.86m  14.06m  FOUL  14.00m  13.40m  13.82m             
  5 Champagnie, Ayesha        19 Jamaica                 13.82m
      13.67m  FOUL  13.47m  13.78m  13.82m  13.00m             
  6 Tedos, Emeline            18 Martinique              11.92m
      11.31m  10.72m  FOUL  11.06m  11.92m  11.42m             
  7 Gumbs, Tynelle            19 IVB                     11.87m
      11.87m  FOUL  FOUL  11.54m  FOUL  FOUL                   
  8 Williams, Ashika          18 St.Kitts and Nevis      11.49m
      11.13m  11.49m  10.97m  10.90m  FOUL  11.02m             


Event 155  Octathlon: #6 Boys High Jump Open
=======================================================================                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points                       
=======================================================================              Flight  1                                                                                     
  1 Thompson, Remarkco        18 Barbados                 1.88m     696                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91               
        P    P    P    P    P    P    P    O    P    O   XO  XXO    O    O  XXX               
  1 Vrolijk, Wuill            15 Aruba                    1.88m     696                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91               
        P    P    P    P    P    P    P    O    P    O    O   XO    O   XO  XXX               
  1 Jean, Wadly               19 TKS                      1.88m     696                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91               
        P    P    P    O    P    P    P    O   XO   XO    O    O    O   XO  XXX               
  4 Voitier, Jessy            19 Martinique               1.79m     619                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82                             
        P    P    P    P    P    O    P    O    O   XO   XO  XXX                             
  5 West, Ian                 18 Trinidad and Tobago      1.76m     593                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79                                   
        P    P    O    O    O    O   XO   XO    O  XXO  XXX
                                   
  6 Mathurin, Uric            18 St Lucia                 1.73m     569                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76                                       
        P    P    P    P    O    O    O   XO    O  XXX                                       
  7 John, Ryan                18 Grenada                  1.70m     544                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73                                             
        P    O    O    O    O    O    O    O  XXX                                             
  7 Isaac, Kivaun             19 St.Kitts and Nevis       1.70m     544                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73                                             
        P    P    P    P   XO    O   XO    O  XXX                                             
  7 Manuel, Anthony           19 Curacao                  1.70m     544                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73                                             
        P    P    P    P    O    O    O    O  XXX                                             
  7 Mulraine, Raheim          19 St.Kitts and Nevis       1.70m     544                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73                                             
        P    P    P    P    O    O   XO  XXO  XXX                                             
 11 Joseph, Avery             18 U.S. Virgin Islands      1.58m     449                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61                                                                 
        O    O    O    O  XXX                                                                 
 12 Rombley, Raymond          17 St Maarten               1.49m     381                       
     1.49 1.52                                                                               
      XXO  XXX                                                                               
Flight  2                                                                                     
  1 Corvil, Woodens           18 TKS                      2.03m     831                       
     1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97 2.00 2.03 2.06
        P    P    P    P    P    P    O    P    O    O    O    O    O    O    O   XO    O   XX
  2 Chattoo, Shakiel          19 Jamaica                  1.97m     776                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97 2.00
        P    P    P    P    P    P    P    O    O    P    O   XO    O    O    O    O    O  XXX
  3 Beckles, Josiah           18 Barbados                 1.94m     749                       
     1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    O    P   XO    O  XXO    O    O    O  XXX
  4 Hansen, Ruwensley         16 Curacao                  1.82m     644                       
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85         
        P    P    P    P    O    P    P    O    O    O    O   XO    O    O    O  XXX         
  5 Felix, Markim             18 Grenada                  1.76m     593                       
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79                   
        P    P    P    P    P    P    P   XO    O   XO    O    O    O  XXX                   
  5 Joseph, Ahmed             16 U.S. Virgin Islands      1.76m     593                       
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79                   
        P    P    P    P    O   XO    O    O    O   XO    O    O  XXO  XXX                   
  7 Martina, Wendymar         19 Curacao                  1.70m     544                       
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73                             
        P    P    P    P    P    O    P    O    O   XO   XO  XXX                             
  7 Hodge, Uzal               18 St.Kitts and Nevis       1.70m     544                       
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73                             
        P    P    P    P    O    P    O    O   XO  XXO    O  XXX                             
  9 Shepper, Marciano         15 Suriname                 1.64m     496                       
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67                                       
        P    O    O    P    O    O   XO  XXO  XXO  XXX                                       
  9 McKenzie, Micheal         18 Trinidad and Tobago      1.64m     496                       
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67                                       
        P    P    P    O    O    O    O    O    O  XXX
                                       
 11 Brown, Leshawn            15 St Maarten               1.52m     404                       
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55                                                           
        O    P    P   XO   XO  XXX                                                           
=======================================================================                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points                       
=======================================================================              Finals                                                                                       
  1 Corvil, Woodens           18 TKS                      2.03m     831                       
     1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97 2.00 2.03 2.06
        P    P    P    P    P    P    O    P    O    O    O    O    O    O    O   XO    O   XX
  2 Chattoo, Shakiel          19 Jamaica                  1.97m     776                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97 2.00
        P    P    P    P    P    P    P    O    O    P    O   XO    O    O    O    O    O  XXX
  3 Beckles, Josiah           18 Barbados                 1.94m     749                       
     1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    O    P   XO    O  XXO    O    O    O  XXX
  4 Thompson, Remarkco        18 Barbados                 1.88m     696                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91               
        P    P    P    P    P    P    P    O    P    O   XO  XXO    O    O  XXX               
  4 Jean, Wadly               19 TKS                      1.88m     696                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91               
        P    P    P    O    P    P    P    O   XO   XO    O    O    O   XO  XXX               
  4 Vrolijk, Wuill            15 Aruba                    1.88m     696                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91               
        P    P    P    P    P    P    P    O    P    O    O   XO    O   XO  XXX               
  7 Hansen, Ruwensley         16 Curacao                  1.82m     644                       
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85         
        P    P    P    P    O    P    P    O    O    O    O   XO    O    O    O  XXX         
  8 Voitier, Jessy            19 Martinique               1.79m     619                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82                             
        P    P    P    P    P    O    P    O    O   XO   XO  XXX                             
  9 Felix, Markim             18 Grenada                  1.76m     593                       
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79                   
        P    P    P    P    P    P    P   XO    O   XO    O    O    O  XXX                   
  9 West, Ian                 18 Trinidad and Tobago      1.76m     593                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79                                   
        P    P    O    O    O    O   XO   XO    O  XXO  XXX
                                   
  9 Joseph, Ahmed             16 U.S. Virgin Islands      1.76m     593                       
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79                   
        P    P    P    P    O   XO    O    O    O   XO    O    O  XXO  XXX                   
 12 Mathurin, Uric            18 St Lucia                 1.73m     569                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76                                       
        P    P    P    P    O    O    O   XO    O  XXX                                       
 13 Manuel, Anthony           19 Curacao                  1.70m     544                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73                                             
        P    P    P    P    O    O    O    O  XXX                                             
 13 Hodge, Uzal               18 St.Kitts and Nevis       1.70m     544                       
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73                             
        P    P    P    P    O    P    O    O   XO  XXO    O  XXX                             
 13 John, Ryan                18 Grenada                  1.70m     544                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73                                             
        P    O    O    O    O    O    O    O  XXX                                             
 13 Mulraine, Raheim          19 St.Kitts and Nevis       1.70m     544                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73                                             
        P    P    P    P    O    O   XO  XXO  XXX                                             
 13 Isaac, Kivaun             19 St.Kitts and Nevis       1.70m     544                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73                                             
        P    P    P    P   XO    O   XO    O  XXX                                             
 13 Martina, Wendymar         19 Curacao                  1.70m     544                       
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73                             
        P    P    P    P    P    O    P    O    O   XO   XO  XXX                             
 19 McKenzie, Micheal         18 Trinidad and Tobago      1.64m     496                       
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67                                       
        P    P    P    O    O    O    O    O    O  XXX
                                       
 19 Shepper, Marciano         15 Suriname                 1.64m     496                       
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67                                       
        P    O    O    P    O    O   XO  XXO  XXO  XXX                                       
 21 Joseph, Avery             18 U.S. Virgin Islands      1.58m     449                       
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61                                                                 
        O    O    O    O  XXX                                                                 
 22 Brown, Leshawn            15 St Maarten               1.52m     404                       
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55                                                           
        O    P    P   XO   XO  XXX                                                           
 23 Rombley, Raymond          17 St Maarten               1.49m     381                       
     1.49 1.52                                                                               
      XXO  XXX         

                                                                       
Event 161  Heptathlon: #6 Girls Javelin Throw 600g Open Heptathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Champagnie, Ayesha        19 Jamaica                 44.37m     751
      44.37m  42.90m  39.65m                                           
  2 Dorothal, Julianne        18 Aruba                   34.87m     569
      33.78m  30.41m  34.87m                                           
  3 Fond, Priscilla           19 Guadeloupe              33.21m     538
      27.88m  FOUL  33.21m                                             
  4 Russell, Zinadine         16 Jamaica                 30.15m     479
      30.15m  24.76m  27.77m                                           
  5 Roberts, Khemani          18 Trinidad and Tobago     29.09m     459
      FOUL  28.98m  29.09m
                                             
  6 Morgan, Ayanna            18 Barbados                28.82m     454
      26.33m  26.09m  28.82m                                           
  7 Eisden, Shardiela         18 Curacao                 26.63m     413
      FOUL  23.06m  26.63m                                             
  8 Freeman, Meriah           19 Trinidad and Tobago     22.68m     339
      18.93m  19.45m  22.68m
                                           
  9 Scantlebury, Danielle     18 Barbados                22.34m     332
      22.34m  16.37m  16.65m                                           
 10 Tobin, Kamilah            18 St.Kitts and Nevis      21.84m     323
      20.44m  21.84m  FOUL                                             
 11 Sauver, Helcyann          17 TKS                     21.48m     316
      21.48m  17.56m  FOUL                                             
 12 Forbes, Sanadia           17 TKS                     11.70m     137
      FOUL  11.70m  FOUL    &nbs
« Last Edit: April 05, 2015, 08:27:28 PM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile
Carifta Games 2015 LIVE UPDATES - Golden Horsford
« Reply #91 on: April 05, 2015, 02:20:32 PM »

Carifta Games 2015 LIVE UPDATES - Golden Horsford
By Kwame Laurence in Basseterre
Story Updated: Apr 5, 2015 at 12:08 PM ECT (T&T Express)


GOLD!: Tyriq Horsford in action produces record-breaking throw in Boys U-18 javelin final at CARIFTA Games 2015. Photo: PAUL VOISIN

Horsford breaks Carifta record

Tyriq Horsford produced a record-breaking throw in the boys' under-18 javelin, the T&T athlete landing the spear 70.73 metres to secure gold in the event. The throw is a Carifta Games record, as well as a new national youth (under-18) standard. Another T&T thrower, Vandel Joseph claimed bronze with a 61.67m effort. Silver went to Jamaica's Kevin Nedrick (65.09m)

Warren gets her gold

Chelsea James (Left) and Portious Warren (Right) celebrate their bronze and gold medals in U-20 Shot Put at CARIFTA Games 2015. Photo: PAUL VOISIN

Portious Warren threw a personal best 15.22 metres to grab gold in the girls' under-20 shot put. Another T&T thrower, Chelsea James produced a 14.73m effort to bag bronze. Trevia Gumbs, of the British Virgin Islands, claimed silver with a 14.83m throw.

Hislop 2nd in 200 final

Akanni Hislop after clocking 10.47 for silver medal in the Boy's U-18 100m final.

Akanni Hislop clocked 10.47 seconds to earn silver for T&T in the boys’ under-18 100m dash. Bahamian Javan Martin won in 10.41, while bronze went to Jamaican Tyreke Wilson (10.56).

Kayelle Clarke was fourth in the girls’ under-20 100m in 11.75 seconds. And in the boys’ under-20 100m, Xavier Mulugata clocked 10.65 to finish sixth.

James claims javelin silver

Asha James claimed silver for T&T in the girls’ under-18 javelin with a 45.12m throw. Gold went to Barbadian Hayley Matthews (47.37m), while bronze was bagged by Dominica’s Shanee Angol (43.55m). Shot put silver medallist Akidah Briggs (40.35m) was sixth.

Silver St Clair


Jacob St Clair celebrates his silver medal after U-18 400m final

Jacob St Clair produced a spectacular run to strike silver in the boys’ under-18 400 metres final. St Clair made a strong challenge for the title, the T&T quartermiler battling hard in the final stages of the race. He closed in on the leader, Jamaica’s Christopher Taylor, but eventually ran out of track. St Clair had the satisfaction, though, of clocking a personal best 46.73 seconds. Taylor got gold in 46.64, while bronze went to another Jamaican, Devaughn Ellington (47.43).

Taylor gets the gold

Isaiah Taylor on medal podium as he celebrates winning T&T's first CARIFTA Gold medal for 2015

Isaiah Taylor struck gold for T&T this evening. He topped the boys’ under-18 shot put field with a Games record throw of 17.56 metres. Jamaicans Kevin Nedrick (17.44m) and Kyle Mitchell (17.03m) earned silver and bronze, respectively.

West currently 6th in octathlon

After three disciplines in the boys' open octathlon, T&T's Ian West is sixth with 2,049 points. West clocked 11.36 seconds in the 100m, jumped 6.14m in the long jump and threw 12.72m in the shot put.

Benoit, Williams 7th

Omari Benoit finished seventh in the boys' under-20 high jump. The T&T jumper's best clearance in the competition was 2.00 metres. And in the boys' under-20 discus, Kenejah Williams threw 44.36m to secure seventh spot.

Clarke to challenge for 100 crown

Kayelle Clarke will challenge for the girls' under-20 100 metres title. In the qualifying round, the US-based T&T sprinter won heat one in 11.64 seconds to qualify second fastest for tonight's final. Jamaica's Natalliah Whyte won the second heat in 11.55 seconds to go into the championship race as the fastest qualifier.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

C News Report

Click link to view: https://www.facebook.com/video.php?v=10153187793775610

Summary: Long Jump Gold, Hurdles Bronze pushes medal tally to eleven: T&T’s medal tally at the 44th Carifta Games in Basseterre, St Kitts currently stands at eleven following a gold medal winning performance from Andwuelle Wright in the Boys’ Under 20 Long Jump and a creditable third place finish in the Girls’ Under 18 Hurdles, which earned Cheziah Phillip bronze. Earlier in the day T&T's Tyriq Horsford broke the Games record in the Boys’ U18 Javelin to win gold. While Portious Warren threw a personal best 15.22 metres to grab gold in the Girls' Under-20 Shot Put.
« Last Edit: April 21, 2015, 07:25:38 PM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile
Silver Jubilee Athletic Stadium St Kitts Renamed the Kim Collins Stadium
« Reply #92 on: April 05, 2015, 03:12:11 PM »

Kim Collins to Appear at CARIFTA Games 44 as Athletic Stadium to be Renamed in His Honor
BY TIMES CARIBBEAN ONLINE


Kim Collins being recognized for flying St Kitts & Nevis flag around the world

World Sprint Legend and the fastest Man over the age of 35 in history will be the focal point of a special ceremony being staged at the CARIFTA 44 Games in Basseterre, St.Kitts.

Hon. Shawn K Richards Deputy Prime Minister of St.Kitts-Nevis and Minister of Sports announced on Friday during the opening ceremony of the 44th CARIFTA Games that Collins will be recognized and honoured during a special ceremony to be held on Sunday April 5th at 3pm at the games being held now at the Silver Jubilee Stadium. The highlight of the Ceremony will be the official renaming of the stadium in honor of the World Champion and multi-time World and Indoor Championship medalist. The stadium will be renamed the KIM COLLINS National Athletic Stadium.

The stadium which was opened in 2008 played host to the CARIFTA GAMES held that year. The Stadium was named the Silver Jubilee Stadium whilst a stand in the Stadium was named the Kim Collins Stand. This created an uproar as the country felt that the new stadium should bare his name at the very least. Many have blamed political machinations as the reason for what most saw as a slight of Collins in the naming of the facility.

The renaming of the Athletic facility on Sunday will no doubt be seen as a correcting of a wrong and will no doubt be welcomed by every citizen of St.Kitts-Nevis .

Kim Collins is the most well known national of St.Kitts-Nevis. His phenomenal career as a world class athlete has made him a household name internationally. From China to Russia, from Canada to Iran from Taiwan to Angola Kim Collins is known , regarded, respected and loved.

His International Career began in 1996 with his first of 5 appearances at the Olympic Games. He made it to the Quarter Finals . In 2000 in Syndney in just his second appearance he became the first OECS National representing an OECS country to run in an Olympic Finals in the 100m. The following year he raced to glory with a memorable victory at the Commonwealth Games of 2001 and then two years later his historic World Championship Victory in Paris, France.

Some 19 years after making his first International Appearance Kim Collins remains at the top of World Sprint Athletics. He is currently the Number 1 ranked Sprinter in the world over 60m having not lost a race for the entire 2015 season. He holds the World’s record for the fastest time ever ran by an athlete over 35 with his Masters Record 9.98 seconds run in 2014 at age 38.
Without a doubt Kim Collins is a Living Legend and a role model to children throughout the world.


Prime Minister of St Kitts & Nevis Hon Dr. Timothy Harris

The Renaming Ceremony will take place on Sunday April 5th at 3pm . Remarks will be made by a number of local and international officials and dignitaries including Prime Minister Hon Dr. Timothy Harris as well as brief comments from Kim himself
« Last Edit: April 05, 2015, 03:36:49 PM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile

2015 CARIFTA GAMES - STARTLISTS & RESULTS

http://sknaaa.com/results/CariftaGames2015-SKN/

Session 5 - Sunday 5th - Evening Session
Sunday 4/5/2015


Licensed to The Silver Jubilee Athletic Stadium - Site License
                                        HY-TEK's Meet Manager 4/5/2015 03:31 PM
                   2015 CARIFTA GAMES - 4/3/2015 to 4/6/2015                   
                                  CARIFTA 44                                   
                    Silver Jubilee Stadium, Basseterre, SKN                             
Meet Program - Evening Session
                                 
 
Event 163  Girls High Jump Under 18
===============================================================
          CR: # 1.85m  4/3/2010    Akela Jones, Barbados       
         WYC: Y 1.92m  7/12/2003   Iryna Kovalenko, UKR       
    Name                     Age Team                    Finals
===============================================================
Flight  1                                                     
  1 Salmon, Shiann            16 Jamaica                  1.73m
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71 1.73 1.75                   
        P    O    O    O    O   XO    O  XXX                   
  2 Moss, Daejha              16 Bahamas                  1.68m
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71                             
        P    O    O   XO   XO  XXX                             
  3 Juliana, Krishona         15 Curacao                  1.65m
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68                                 
        O    O    O  XXO  XXX                                 
  4 Allard Saint Albin, Jean  16 Martinique               1.60m
     1.50 1.55 1.60 1.65                                       
       XO  XXO   XO  XXX                                       
  4 Clavier, Namibia          15 St.Kitts and Nevis       1.60m
     1.50 1.55 1.60 1.65                                       
       XO  XXO   XO  XXX                                       
  4 Wilson, Mikayla           16 Bermuda                  1.60m
     1.50 1.55 1.60 1.65                                       
        O    O    O  XXX                                       
  7 Lewis, Aijah              15 Cayman Islands           1.50m
     1.50 1.55                                                 
        O  XXX                                                 
 -- John, Safiya              14 Trinidad and Tobago         NH
     1.50                                                     
      XXX
                                                     
Flight  2                                                     
  1 Anderson, Doneisha        15 Bahamas                  1.71m
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71 1.74                       
        O    O   XO   XO   XO  XXO  XXX                       
  2 Famous, Sakari            15 Bermuda                  1.68m
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71                             
        P    O    O    O   XO  XXX                             
  2 Distin, Lamara            15 Jamaica                  1.68m
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71                             
        O    O    O    O   XO  XXX                             
  2 Austrie, Anelia           15 Dominica                 1.68m
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71                             
        O    O    O   XO  XXO  XXX                             
  5 Antonia, Glenka           16 Curacao                  1.65m
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68                                 
        P    O    O   XO  XXX                                 
  6 Ruster, Thelia            17 FGU                      1.60m
     1.50 1.55 1.60 1.65                                       
        O    O    O  XXX                                       
  7 Morgan, Pearl             17 Cayman Islands           1.55m
     1.50 1.55 1.60                                           
        O   XO  XXX                                           
  7 Robinson, Tywanna         16 St.Kitts and Nevis       1.55m
     1.50 1.55 1.60                                           
        O    O  XXX                                           
  9 Pobosie, Donnefieve       15 Suriname                 1.50m
     1.50 1.55                                                 
       XO  XXX                                                 
===============================================================
          CR: # 1.85m  4/3/2010    Akela Jones, Barbados       
         WYC: Y 1.92m  7/12/2003   Iryna Kovalenko, UKR       
    Name                     Age Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Salmon, Shiann            16 Jamaica                  1.73m
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71 1.73 1.75                   
        P    O    O    O    O   XO    O  XXX                   
  2 Anderson, Doneisha        15 Bahamas                  1.71m
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71 1.74                       
        O    O   XO   XO   XO  XXO  XXX                       
  3 Austrie, Anelia           15 Dominica                 1.68m
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71                             
        O    O    O   XO  XXO  XXX                             
  3 Famous, Sakari            15 Bermuda                  1.68m
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71                             
        P    O    O    O   XO  XXX                             
  3 Moss, Daejha              16 Bahamas                  1.68m
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71                             
        P    O    O   XO   XO  XXX                             
  3 Distin, Lamara            15 Jamaica                  1.68m
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71                             
        O    O    O    O   XO  XXX                             
  7 Antonia, Glenka           16 Curacao                  1.65m
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68                                 
        P    O    O   XO  XXX                                 
  7 Juliana, Krishona         15 Curacao                  1.65m
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68                                 
        O    O    O  XXO  XXX                                 
  9 Allard Saint Albin, Jean  16 Martinique               1.60m
     1.50 1.55 1.60 1.65                                       
       XO  XXO   XO  XXX                                       
  9 Clavier, Namibia          15 St.Kitts and Nevis       1.60m
     1.50 1.55 1.60 1.65                                       
       XO  XXO   XO  XXX                                       
  9 Ruster, Thelia            17 FGU                      1.60m
     1.50 1.55 1.60 1.65                                       
        O    O    O  XXX                                       
  9 Wilson, Mikayla           16 Bermuda                  1.60m
     1.50 1.55 1.60 1.65                                       
        O    O    O  XXX                                       
 13 Robinson, Tywanna         16 St.Kitts and Nevis       1.55m
     1.50 1.55 1.60                                           
        O    O  XXX                                           
 13 Morgan, Pearl             17 Cayman Islands           1.55m
     1.50 1.55 1.60                                           
        O   XO  XXX                                           
 15 Pobosie, Donnefieve       15 Suriname                 1.50m
     1.50 1.55                                                 
       XO  XXX                                                 
 15 Lewis, Aijah              15 Cayman Islands           1.50m
     1.50 1.55                                                 
        O  XXX                                                 
 -- John, Safiya              14 Trinidad and Tobago         NH
     1.50                                                     
      XXX
                                                     


Event 164  Boys Javelin Throw 800g Under 20
===============================================================
          CR: # 77.59m  4/9/2012    Keshorn Walcott, Trinidad &
         WJR: J 84.69m  6/22/2011   Zigismunds Sirmais, LAT   
    Name                     Age Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Peters, Anderson          18 Grenada                 70.09m
      67.55m  69.20m  70.00m  70.09m  68.14m  69.81m           
  2 Prah, Denzel              19 Bahamas                 66.48m
      58.41m  66.48m  63.30m  64.68m  64.67m  64.70m           
  3 St Marthe, Denzel         19 St Lucia                64.31m
      63.70m  55.11m  59.15m  62.27m  64.31m  58.18m           
  4 Joseph, Mickel            18 Grenada                 61.30m
      59.65m  FOUL  56.46m  59.44m  61.30m  FOUL               
  5 Badof, Mathieu            18 Guadeloupe              56.12m
      53.52m  53.53m  56.12m  51.73m  51.37m  55.05m           
  6 Eddy, Rasheed             18 St.Kitts and Nevis      54.44m
      54.44m  52.69m  53.53m  52.03m  FOUL  FOUL               


Event 165  Boys Triple Jump Under 18
=====================================================================       
          CR: # 16.33m  4/19/2014   Miguel Van Assen, Suriname             
         WYC: Y 16.63m  7/15/2005   Hector Dairo Fuentes, CUB               
    Name                     Age Team                    Finals  Wind       
=====================================================================       
Finals                                                                     
  1 Green, Tamar              17 Bahamas                 15.21m   0.1       
     15.08m(0.6) 15.21m(0.1) PASS      14.84m(1.7) 14.80m(1.2) PASS         
  2 Hodebar, Enzo             16 Guadeloupe              15.11m   0.8       
     14.30m(0.8 ) 15.11m(0.8 ) 13.87m(2.2) 14.63m(0.1) 14.22m(2.4) 14.04m(0.2)
  3 Dudley, Pakito            17 Jamaica                 14.68m   2.4       
     14.34m(0.9) 14.60m(0.5) 14.22m(1.4) FOUL(1.6) 14.28m(1.5) 14.68m(2.4) 
  4 Martin, Holland           17 Bahamas                 14.63m   0.9       
     14.35m(1.5) 14.63m(0.9) 14.57m(1.6) 13.81m(0.9) 14.10m(0.6) 14.30m(1.3)
  5 Wilson, Lushane           17 Jamaica                 13.62m   0.1       
     13.62m(0.1) FOUL(+0.0) FOUL(0.9) FOUL(0.6) FOUL(0.8 ) 13.05m(1.9)       
  6 Nelson, Kitakufei         17 Grenada                 13.58m   1.0       
     13.44m(0.8 ) 13.58m(1.0) FOUL(0.1) 12.85m(NWI) PASS      PASS           
  7 Paul, Terrel              17 Trinidad and Tobago     13.06m   0.6       
     FOUL(1.5) 11.09m(0.2) FOUL(0.5) 12.88m(0.3) 13.06m(0.6) FOUL(1.7)     
  8 Richards, Troy            16 Trinidad and Tobago     13.05m   1.4       
     12.95m(0.4) 13.05m(1.4) PASS
                                           


Event 167  Boys 800 Meter Run Under 18
================================================================   
          CR: # 1:51.79  4/25/2011   Jerrard Mason, Barbados       
         WYC: Y 1:44.08  7/9/2011    Leonard Kirwa Kosencha, KEN   
    Name                     Age Team                   Prelims   
================================================================   
Heat  1 Preliminaries                                             
  1 Jones, Jonathan           16 Barbados               1:55.76Q   
  2 Hood, Nathan              17 Grenada                1:57.02Q   
  3 Jackson, Myles            17 Trinidad and Tobago    1:58.81q   
  4 Boileau, Lilian           17 FGU                    1:59.88   
  5 Cova, Errol               17 Curacao                2:05.41   
  6 Collins, Winston          17 Suriname               2:10.07   
Heat  2 Preliminaries                                             
  1 Clarke, Leon              17 Jamaica                1:58.30Q   
  2 Frederick, Terry          17 Trinidad and Tobago    1:58.59Q   
  3 Reyes, Ken                16 TKS                    1:58.97q   
  4 Robinson, Michaiah        17 Bermuda                1:59.39   
  5 Liburd, Tahj              16 St.Kitts and Nevis     2:01.13   
  6 De Pool, Andrew           15 Curacao                2:14.59   
Heat  3 Preliminaries                                             
  1 James, Jauavney           17 Jamaica                1:59.93Q   
  2 Mbaye, Lidji              16 Guadeloupe             2:00.27Q   
  3 Sealy, Ibed               17 St Lucia               2:01.51   
  4 Jacobs, Aaron             15 Bermuda                2:02.44   
  5 Tingo-Farine, Yehudi      17 FGU                    2:07.59   
  6 Hilaire, Amard            16 TKS                    2:16.95   
===================================================================
          CR: # 1:51.79  4/25/2011   Jerrard Mason, Barbados       
         WYC: Y 1:44.08  7/9/2011    Leonard Kirwa Kosencha, KEN   
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                     
  1 Jones, Jonathan           16 Barbados               1:55.76Q  1
  2 Clarke, Leon              17 Jamaica                1:58.30Q  2
  3 James, Jauavney           17 Jamaica                1:59.93Q  3
  4 Hood, Nathan              17 Grenada                1:57.02Q  1
  5 Frederick, Terry          17 Trinidad and Tobago    1:58.59Q  2
  6 Mbaye, Lidji              16 Guadeloupe             2:00.27Q  3
  7 Jackson, Myles            17 Trinidad and Tobago    1:58.81q  1
  8 Reyes, Ken                16 TKS                    1:58.97q  2
  9 Robinson, Michaiah        17 Bermuda                1:59.39   2
 10 Boileau, Lilian           17 FGU                    1:59.88   1
 11 Liburd, Tahj              16 St.Kitts and Nevis     2:01.13   2
 12 Sealy, Ibed               17 St Lucia               2:01.51   3
 13 Jacobs, Aaron             15 Bermuda                2:02.44   3
 14 Cova, Errol               17 Curacao                2:05.41   1
 15 Tingo-Farine, Yehudi      17 FGU                    2:07.59   3
 16 Collins, Winston          17 Suriname               2:10.07   1
 17 De Pool, Andrew           15 Curacao                2:14.59   2
 18 Hilaire, Amard            16 TKS                    2:16.95   3


Event 169  Boys 800 Meter Run Under 20
================================================================   
          CR: # 1:48.95  4/1/1987    Kenroy Levy, Jamaica         
         WJR: J 1:41.73  8/9/2012    Nijel Amos, BOT               
    Name                     Age Team                   Prelims   
================================================================   
Heat  1 Preliminaries                                             
  1 Skinner, Raheem           19 Barbados               1:54.09Q   
  2 Tate, Paul                18 Jamaica                1:54.69Q   
  3 Smith, Malique            18 U.S. Virgin Islands    1:55.49Q   
  4 Brulu, Gregory            18 Martinique             1:56.95q   
  5 Seedorf, Uracio           19 Suriname               1:57.36   
  6 Stanley, Kyle             19 Trinidad and Tobago    1:58.71   
  7 Van Der Steijlen, Christ  18 Curacao                2:04.98   
Heat  2 Preliminaries                                             
  1 Pinder, Justin            18 Bahamas                1:56.05Q   
  2 Gill, Ashton              19 Trinidad and Tobago    1:56.06Q   
  3 Smith, Devaughn           19 Jamaica                1:56.09Q   
  4 Lewis, Tahj               18 Cayman Islands         1:56.27q   
  5 Roacher, Ateniah          18 U.S. Virgin Islands    2:02.88   
  6 Milton, Julius            18 St Maarten             3:11.43   
===================================================================
          CR: # 1:48.95  4/1/1987    Kenroy Levy, Jamaica         
         WJR: J 1:41.73  8/9/2012    Nijel Amos, BOT               
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                     
  1 Skinner, Raheem           19 Barbados               1:54.09Q  1
  2 Pinder, Justin            18 Bahamas                1:56.05Q  2
  3 Tate, Paul                18 Jamaica                1:54.69Q  1
  4 Gill, Ashton              19 Trinidad and Tobago    1:56.06Q  2
  5 Smith, Malique            18 U.S. Virgin Islands    1:55.49Q  1
  6 Smith, Devaughn           19 Jamaica                1:56.09Q  2
  7 Lewis, Tahj               18 Cayman Islands         1:56.27q  2
  8 Brulu, Gregory            18 Martinique             1:56.95q  1
  9 Seedorf, Uracio           19 Suriname               1:57.36   1
 10 Stanley, Kyle             19 Trinidad and Tobago    1:58.71   1
 11 Roacher, Ateniah          18 U.S. Virgin Islands    2:02.88   2
 12 Van Der Steijlen, Christ  18 Curacao                2:04.98   1
 13 Milton, Julius            18 St Maarten             3:11.43   2


Event 170  Girls 200 Meter Dash Under 18
================================================================       
          CR: # 23.03  3/31/2002   Anneisha Mc Laughlin, Jamaica       
         WYC: Y 22.92  7/14/2013   Irene Ekelund, SWE                   
    Name                     Age Team                   Prelims         
================================================================       
Heat  1 Preliminaries   Wind: +0.0                                     
  1 Shaw, Kimone              16 Jamaica                  24.19Q       
  2 Soleyn, Bliss             17 Antigua & Barbuda        24.53Q       
  3 Fahie, L'Tisha            17 IVB                      25.05         
  4 Guerrier, Akia            17 TKS                      25.14         
  5 Richardson, T'Kailah      15 Anguilla                 25.60         
  6 Charles, Deleth           14 Trinidad and Tobago      25.72         
  7 Menso, Sabrina            16 Suriname                 26.30         
  8 Brown, Toni-Lisa          15 Aruba                    26.99         
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.5                                       
  1 Bethel, Brianne           17 Bahamas                  23.98Q       
  2 Elliot, Shanice           16 St.Kitts and Nevis       24.92Q       
  3 Wray, Shalysa             16 Cayman Islands           24.96         
  4 Noel, Jendayi             16 Trinidad and Tobago      25.05         
  5 Frederic, Oceane          16 Guadeloupe               25.72         
  6 Richardson, Artesha       17 Anguilla                 25.89         
  7 Prospere, Myonique        15 TKS                      27.08         
Heat  3 Preliminaries   Wind: 1.0                                       
  1 English, Shaeil           16 Jamaica                  23.88Q       
  2 DE Freitas, Beyonce       14 IVB                      24.79Q       
  3 Parker, Devine            15 Bahamas                  24.86q       
  4 Bourguignon, Kaelle       16 Guadeloupe               24.88q       
  5 Tidas, Clara              17 Martinique               25.22         
  6 Green, Xori               16 U.S. Virgin Islands      26.25         
  7 Doekoe, Chivinga          15 Suriname                 26.33         
========================================================================
          CR: # 23.03  3/31/2002   Anneisha Mc Laughlin, Jamaica       
         WYC: Y 22.92  7/14/2013   Irene Ekelund, SWE                   
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries                                                           
  1 English, Shaeil           16 Jamaica                  23.88Q  1.0  3
  2 Bethel, Brianne           17 Bahamas                  23.98Q  0.5  2
  3 Shaw, Kimone              16 Jamaica                  24.19Q +0.0  1
  4 Soleyn, Bliss             17 Antigua & Barbuda        24.53Q +0.0  1
  5 De Freitas, Beyonce       14 IVB                      24.79Q  1.0  3
  6 Elliot, Shanice           16 St.Kitts and Nevis       24.92Q  0.5  2
  7 Parker, Devine            15 Bahamas                  24.86q  1.0  3
  8 Bourguignon, Kaelle       16 Guadeloupe               24.88q  1.0  3
  9 Wray, Shalysa             16 Cayman Islands           24.96   0.5  2
 10 Fahie, L'Tisha            17 IVB                      25.05  +0.0  1
 11 Noel, Jendayi             16 Trinidad and Tobago      25.05   0.5  2
 12 Guerrier, Akia            17 TKS                      25.14  +0.0  1
 13 Tidas, Clara              17 Martinique               25.22   1.0  3
 14 Richardson, T'Kailah      15 Anguilla                 25.60  +0.0  1
 15 Charles, Deleth           14 Trinidad and Tobago      25.72  +0.0  1
 16 Frederic, Oceane          16 Guadeloupe               25.72   0.5  2
 17 Richardson, Artesha       17 Anguilla                 25.89   0.5  2
 18 Green, Xori               16 U.S. Virgin Islands      26.25   1.0  3
 19 Menso, Sabrina            16 Suriname                 26.30  +0.0  1
 20 Doekoe, Chivinga          15 Suriname                 26.33   1.0  3
 21 Brown, Toni-Lisa          15 Aruba                    26.99  +0.0  1
 22 Prospere, Myonique        15 TKS                      27.08   0.5  2


Event 171  Boys 200 Meter Dash Under 18
================================================================               
          CR: # 20.84  4/5/2010    Odane Skeen, Jamaica                       
         WYC: Y 20.40  7/13/2003   Usain Bolt, JAM                             
    Name                     Age Team                   Prelims               
================================================================               
Heat  1 Preliminaries   Wind: +0.0                                             
  1 Graham, coull             17 Antigua & Barbuda        21.46Q               
  2 Edwards, Rushane          17 Jamaica                  21.52Q               
  3 Walton, Jamal             17 Cayman Islands           21.77q 21.764       
  3 Prevot, Loic              17 FGU                      21.77q 21.764       
  5 Smith, Jonathon           16 Bahamas                  21.99               
  6 Matthew, Wayne            17 St.Kitts and Nevis       22.26               
  7 Caley, Khambrel           17 TKS                      23.91               
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.3                                             
  1 Hislop, Akanni            17 Trinidad and Tobago      21.25Q               
  2 Clerinette, Henricke      17 Guadeloupe               22.04Q               
  3 McCoy, Raphael            15 Antigua & Barbuda        22.22               
  4 Shepper, Miquel           17 Suriname                 22.23               
  5 Smith, Tremaine           15 Barbados                 22.24               
  6 Conolly, Rashaun          17 Cayman Islands           22.49               
  7 Peter, Barthelemy         17 U.S. Virgin Islands      22.72               
  8 James, Meshack            16 St Maarten               25.05               
Heat  3 Preliminaries   Wind: 1.0                                             
  1 Martin, Javan             17 Bahamas                  21.39Q               
  2 Angus, Xavior             17 Jamaica                  21.63Q               
  3 Jaquone, Hoyte            17 Barbados                 21.84               
  4 Edwards, Tyrell           16 Trinidad and Tobago      22.30               
  5 Jennings, Colby           15 TKS                      22.73               
  6 Jack, Aldrick             15 Curacao                  23.35               
  7 Miller, Lamar             16 U.S. Virgin Islands      23.48               
========================================================================       
          CR: # 20.84  4/5/2010    Odane Skeen, Jamaica                       
         WYC: Y 20.40  7/13/2003   Usain Bolt, JAM                             
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#       
========================================================================       
Preliminaries                                                                 
  1 Hislop, Akanni            17 Trinidad and Tobago      21.25Q -0.3  2       
  2 Martin, Javan             17 Bahamas                  21.39Q  1.0  3       
  3 Graham, coull             17 Antigua & Barbuda        21.46Q +0.0  1       
  4 Edwards, Rushane          17 Jamaica                  21.52Q +0.0  1       
  5 Angus, Xavior             17 Jamaica                  21.63Q  1.0  3       
  6 Clerinette, Henricke      17 Guadeloupe               22.04Q -0.3  2       
  7 Prevot, Loic              17 FGU                      21.77q +0.0  1 21.764
  7 Walton, Jamal             17 Cayman Islands           21.77q +0.0  1 21.764
  9 Jaquone, Hoyte            17 Barbados                 21.84   1.0  3       
 10 Smith, Jonathon           16 Bahamas                  21.99  +0.0  1       
 11 McCoy, Raphael            15 Antigua & Barbuda        22.22  -0.3  2       
 12 Shepper, Miquel           17 Suriname                 22.23  -0.3  2       
 13 Smith, Tremaine           15 Barbados                 22.24  -0.3  2       
 14 Matthew, Wayne            17 St.Kitts and Nevis       22.26  +0.0  1       
 15 Edwards, Tyrell           16 Trinidad and Tobago      22.30   1.0  3       
 16 Conolly, Rashaun          17 Cayman Islands           22.49  -0.3  2       
 17 Peter, Barthelemy         17 U.S. Virgin Islands      22.72  -0.3  2       
 18 Jennings, Colby           15 TKS                      22.73   1.0  3       
 19 Jack, Aldrick             15 Curacao                  23.35   1.0  3       
 20 Miller, Lamar             16 U.S. Virgin Islands      23.48   1.0  3       
 21 Caley, Khambrel           17 TKS                      23.91  +0.0  1       
 22 James, Meshack            16 St Maarten               25.05  -0.3  2       
« Last Edit: April 05, 2015, 06:29:51 PM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile

2015 CARIFTA GAMES - STARTLISTS & RESULTS

http://sknaaa.com/results/CariftaGames2015-SKN/

Session 5 - Sunday 5th - Evening Session
Sunday 4/5/2015


Licensed to The Silver Jubilee Athletic Stadium - Site License
                                        HY-TEK's Meet Manager 4/5/2015 03:31 PM
                   2015 CARIFTA GAMES - 4/3/2015 to 4/6/2015                   
                                  CARIFTA 44                                   
                    Silver Jubilee Stadium, Basseterre, SKN                             
Meet Program - Evening Session
                                 
 
Event 172  Octathlon: #7 Boys Javelin Throw 800g Open
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Flight  1                                                             
  1 John, Ryan                18 Grenada                 60.45m     745
      55.66m  60.45m  60.36m                                           
  2 Joseph, Avery             18 U.S. Virgin Islands     49.99m     588
      46.90m  49.99m  49.10m                                           
  3 Brown, Leshawn            15 St Maarten              48.18m     562
      48.18m  42.41m  42.97m                                           
  4 Vrolijk, Wuill            15 Aruba                   46.30m     534
      41.66m  40.57m  46.30m                                           
  5 Mathurin, Uric            18 St Lucia                45.55m     523
      45.55m  39.03m  23.06m                                           
  6 Joseph, Ahmed             16 U.S. Virgin Islands     43.48m     493
      39.46m  FOUL  43.48m                                             
  7 McKenzie, Micheal         18 Trinidad and Tobago     43.41m     492
      42.64m  41.35m  43.41m
                                           
  8 Rombley, Raymond          17 St Maarten              38.83m     425
      FOUL  37.45m  38.83m                                             
  9 Mulraine, Raheim          19 St.Kitts and Nevis      37.85m     411
      FOUL  37.85m  FOUL                                               
 10 Martina, Wendymar         19 Curacao                 32.27m     331
      28.42m  32.27m  27.11m                                           
 -- Hansen, Ruwensley         16 Curacao                   FOUL       
      FOUL  FOUL  FOUL                                                 
Flight  2                                                             
  1 Felix, Markim             18 Grenada                 65.01m     813
      62.50m  65.01m  60.39m                                           
  2 West, Ian                 18 Trinidad and Tobago     50.24m     592
      50.24m  49.34m  PASS
                                             
  3 Chattoo, Shakiel          19 Jamaica                 45.19m     518
      40.42m  41.10m  45.19m                                           
  4 Manuel, Anthony           19 Curacao                 45.15m     517
      44.83m  45.15m  44.46m                                           
  5 Thompson, Remarkco        18 Barbados                43.50m     493
      29.53m  41.50m  43.50m                                           
  6 Isaac, Kivaun             19 St.Kitts and Nevis      41.40m     462
      36.33m  41.40m  36.10m                                           
  7 Hodge, Uzal               18 St.Kitts and Nevis      40.46m     449
      FOUL  40.46m  FOUL                                               
  8 Voitier, Jessy            19 Martinique              40.15m     444
      40.15m  FOUL  34.41m                                             
  9 Jean, Wadly               19 TKS                     39.98m     442
      33.55m  39.98m  FOUL                                             
 10 Beckles, Josiah           18 Barbados                38.58m     422
      38.58m  FOUL  FOUL                                               
 11 Shepper, Marciano         15 Suriname                37.87m     411
      FOUL  37.87m  35.80m                                             
 12 Corvil, Woodens           18 TKS                     32.00m     327
      31.62m  32.00m  30.04m                                           
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Felix, Markim             18 Grenada                 65.01m     813
      62.50m  65.01m  60.39m                                           
  2 John, Ryan                18 Grenada                 60.45m     745
      55.66m  60.45m  60.36m                                           
  3 West, Ian                 18 Trinidad and Tobago     50.24m     592
      50.24m  49.34m  PASS
                                             
  4 Joseph, Avery             18 U.S. Virgin Islands     49.99m     588
      46.90m  49.99m  49.10m                                           
  5 Brown, Leshawn            15 St Maarten              48.18m     562
      48.18m  42.41m  42.97m                                           
  6 Vrolijk, Wuill            15 Aruba                   46.30m     534
      41.66m  40.57m  46.30m                                           
  7 Mathurin, Uric            18 St Lucia                45.55m     523
      45.55m  39.03m  23.06m                                           
  8 Chattoo, Shakiel          19 Jamaica                 45.19m     518
      40.42m  41.10m  45.19m                                           
  9 Manuel, Anthony           19 Curacao                 45.15m     517
      44.83m  45.15m  44.46m                                           
 10 Thompson, Remarkco        18 Barbados                43.50m     493
      29.53m  41.50m  43.50m                                           
 11 Joseph, Ahmed             16 U.S. Virgin Islands     43.48m     493
      39.46m  FOUL  43.48m                                             
 12 McKenzie, Micheal         18 Trinidad and Tobago     43.41m     492
      42.64m  41.35m  43.41m
                                           
 13 Isaac, Kivaun             19 St.Kitts and Nevis      41.40m     462
      36.33m  41.40m  36.10m                                           
 14 Hodge, Uzal               18 St.Kitts and Nevis      40.46m     449
      FOUL  40.46m  FOUL                                               
 15 Voitier, Jessy            19 Martinique              40.15m     444
      40.15m  FOUL  34.41m                                             
 16 Jean, Wadly               19 TKS                     39.98m     442
      33.55m  39.98m  FOUL                                             
 17 Rombley, Raymond          17 St Maarten              38.83m     425
      FOUL  37.45m  38.83m                                             
 18 Beckles, Josiah           18 Barbados                38.58m     422
      38.58m  FOUL  FOUL                                               
 19 Shepper, Marciano         15 Suriname                37.87m     411
      FOUL  37.87m  35.80m                                             
 20 Mulraine, Raheim          19 St.Kitts and Nevis      37.85m     411
      FOUL  37.85m  FOUL                                               
 21 Martina, Wendymar         19 Curacao                 32.27m     331
      28.42m  32.27m  27.11m                                           
 22 Corvil, Woodens           18 TKS                     32.00m     327
      31.62m  32.00m  30.04m                                           
 -- Hansen, Ruwensley         16 Curacao                   FOUL       
      FOUL  FOUL  FOUL                               


Event 173  Boys Long Jump Under 20
=====================================================================   
          CR: # 7.95m  4/20/1990   Kareem Skeete-Thompson, Cayman Isl   
         WJR: J 8.35m  6/20/2012   Sergey Morgunov, RUS                 
    Name                     Age Team                    Finals  Wind   
=====================================================================   
Finals                                                                 
  1 Wright, Andwuelle         18 Trinidad and Tobago      7.44m   2.1 (Gold Medal)   
     7.44m(2.1) FOUL      7.32m(2.5) 7.29m(2.3) PASS      7.20m(1.7)
   
  2 Wasome, Obien             18 Jamaica                  7.41m   1.8   
     7.41m(1.8 ) 6.98m(1.9) 7.07m(1.7) 7.12m(0.1) 7.00m(1.7) 7.15m(0.7) 
  3 Huggins, Nathaniel        19 St.Kitts and Nevis       7.37m   0.9   
     7.03m(1.5) 7.15m(3.9) FOUL      7.01m(1.4) 7.28m(0.7) 7.37m(0.9)   
  4 Nairn, Laquarn            19 Bahamas                  7.34m   2.0   
     7.31m(2.0) 5.77m(1.9) FOUL      7.22m(-0.1) 5.75m(-1.3) 7.34m(2.0)
  5 Bradshaw, Akeem           18 IVB                      7.26m   1.5   
     7.26m(1.5) 7.07m(2.3) FOUL      6.70m(0.5) 7.14m(-0.1) 7.00m(0.2) 
  6 Lewis, Odaine             19 Jamaica                  7.20m   1.0   
     7.20m(1.0) 6.85m(-1.5) 6.94m(0.5) 6.48m(0.7) 6.87m(0.9) 7.12m(-0.9)
  7 Major, Darius             18 Bahamas                  7.10m   1.9   
     7.10m(1.9) FOUL      FOUL      6.90m(0.8 ) FOUL      6.62m(0.3)     
  8 Philip, Ethan             18 Bermuda                  7.01m   2.2   
     6.68m(-0.1) 7.01m(2.2) 6.63m(0.4) 6.84m(1.9) 6.85m(2.1) 6.66m(0.6)
  9 Pika, Dave                18 Suriname                 6.95m   2.4   
     6.95m(2.4) FOUL      6.78m(-0.7)                                   
 10 Glanny, Dimitri           19 Martinique               6.92m   1.2   
     6.91m(1.9) 6.92m(1.2) 6.83m(1.5)                                   
 11 Washington, Michaiah      18 Antigua & Barbuda        6.72m   1.3   
     6.59m(3.0) 6.72m(1.3) 6.66m(1.1)                                   
 12 George, Tauren            19 Trinidad and Tobago      6.15m   0.1   
     6.15m(0.1) PASS      PASS
                                         
 13 Berthier, Jamil           18 U.S. Virgin Islands      5.93m  -0.1   
     5.40m(+0.0) 5.66m(0.8 ) 5.93m(-0.1)                                 
 14 Marlin, Herbie            18 St Maarten               5.88m   1.2   
     5.87m(2.1) 5.88m(1.2) 5.69m(0.1)                                   


Event 174  Girls 200 Meter Dash Under 20
================================================================       
          CR: # 22.77  4/1/2013    Shaunae Miller, Bahamas             
         WJR: J 22.18  8/25/2004   Allyson Felix, USA                   
    Name                     Age Team                   Prelims         
================================================================       
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.2                                       
  1 Cameron, Saqukine         19 Jamaica                  23.47Q       
  2 Clarke, Kayelle           19 Trinidad and Tobago      23.94Q       
  3 Strunkey, Ariel           18 Antigua & Barbuda        24.04q       
  4 King, Kayla               19 U.S. Virgin Islands      25.63         
Heat  2 Preliminaries   Wind: 3.3                                       
  1 Ambrose, Jenae            18 Bahamas                  23.81Q       
  2 McIntosh, Quashira        18 U.S. Virgin Islands      24.04Q       
  3 Huggins, Nelda            18 IVB                      24.15q       
  4 Rossen, Kim               18 Curacao                  24.79         
  5 Geerman, Lixandra         18 Aruba                    26.03         
Heat  3 Preliminaries   Wind: 0.9                                       
  1 Albury, Keianna           19 Bahamas                  23.86Q       
  2 Strunkey, Arianne         18 Antigua & Barbuda        24.13Q       
  3 Hill, Taylor              19 IVB                      24.24         
  4 Peltier, Fanny            18 Guadeloupe               24.32         
  5 Statie, Nargelis          18 Curacao                  24.83         
  6 Scott, Thyla-Maree        18 Trinidad and Tobago      24.85         
========================================================================
          CR: # 22.77  4/1/2013    Shaunae Miller, Bahamas             
         WJR: J 22.18  8/25/2004   Allyson Felix, USA                   
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries                                                           
  1 Cameron, Saqukine         19 Jamaica                  23.47Q  1.2  1
  2 Ambrose, Jenae            18 Bahamas                  23.81Q  3.3  2
  3 Albury, Keianna           19 Bahamas                  23.86Q  0.9  3
  4 Clarke, Kayelle           19 Trinidad and Tobago      23.94Q  1.2  1
  5 McIntosh, Quashira        18 U.S. Virgin Islands      24.04Q  3.3  2
  6 Strunkey, Arianne         18 Antigua & Barbuda        24.13Q  0.9  3
  7 Strunkey, Ariel           18 Antigua & Barbuda        24.04q  1.2  1
  8 Huggins, Nelda            18 IVB                      24.15q  3.3  2
  9 Hill, Taylor              19 IVB                      24.24   0.9  3
 10 Peltier, Fanny            18 Guadeloupe               24.32   0.9  3
 11 Rossen, Kim               18 Curacao                  24.79   3.3  2
 12 Statie, Nargelis          18 Curacao                  24.83   0.9  3
 13 Scott, Thyla-Maree        18 Trinidad and Tobago      24.85   0.9  3
 14 King, Kayla               19 U.S. Virgin Islands      25.63   1.2  1
 15 Geerman, Lixandra         18 Aruba                    26.03   3.3  2


Event 175  Boys 200 Meter Dash Under 20
================================================================                       
          CR: # 19.93  4/3/2010    Usain Bolt, Jamaica                                 
         WJR: J 19.93  4/11/2004   Usain Bolt, JAM                                     
    Name                     Age Team                   Prelims                       
================================================================                       
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.2                                                     
  1 Farinha, Jonathon         19 Trinidad and Tobago      21.00Q                       
  2 Bowe, Tyler               18 Bahamas                  21.35Q                       
  3 Somner, Kionje            18 Bermuda                  21.69                       
  4 Juliet, Dimitri           19 Curacao                  21.89                       
  5 St. Jean, Derick          19 Dominica                 22.33                       
  6 Francois, Darly           18 TKS                      23.28                       
  7 Thompson, Remarkco        18 Barbados                 23.51                       
  8 Charles, Christian Fabie  18 Haiti                    23.84                       
Heat  2 Preliminaries   Wind: 2.2                                                     
  1 Walker, Chad              18 Jamaica                  21.07Q                       
  2 Boyde, Reuberth           19 VIN                      21.22Q                       
  3 Hazel, Warren             19 St.Kitts and Nevis       21.41q                       
  4 Simon, Kelvin             19 Antigua & Barbuda        21.54q                       
  5 Russell, Ken              18 Bahamas                  21.55                       
  6 Pansa, Romario            18 Suriname                 22.30                       
Heat  3 Preliminaries   Wind: 0.6                                                     
  1 Ellis, Nigel              18 Jamaica                  21.45Q                       
  2 Burke, Mario              18 Barbados                 21.56Q                       
  3 Huggins, Hakeem           18 St.Kitts and Nevis       21.93                       
  4 Stewart, Corey            18 Trinidad and Tobago      22.07                       
  5 Missick, Courtney         18 TKS                      22.38                       
  6 Stewart, Alex             19 Antigua & Barbuda        23.31                       
 -- Wrensford, Trevlon        18 U.S. Virgin Islands         DQ  Rule  163.3(a)       
========================================================================               
          CR: # 19.93  4/3/2010    Usain Bolt, Jamaica                                 
         WJR: J 19.93  4/11/2004   Usain Bolt, JAM                                     
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#               
========================================================================            Preliminaries                                                                         
  1 Farinha, Jonathon         19 Trinidad and Tobago      21.00Q  1.2  1               
  2 Walker, Chad              18 Jamaica                  21.07Q  2.2  2               
  3 Ellis, Nigel              18 Jamaica                  21.45Q  0.6  3               
  4 Boyde, Reuberth           19 VIN                      21.22Q  2.2  2               
  5 Bowe, Tyler               18 Bahamas                  21.35Q  1.2  1               
  6 Burke, Mario              18 Barbados                 21.56Q  0.6  3               
  7 Hazel, Warren             19 St.Kitts and Nevis       21.41q  2.2  2               
  8 Simon, Kelvin             19 Antigua & Barbuda        21.54q  2.2  2               
  9 Russell, Ken              18 Bahamas                  21.55   2.2  2               
 10 Somner, Kionje            18 Bermuda                  21.69   1.2  1               
 11 Juliet, Dimitri           19 Curacao                  21.89   1.2  1               
 12 Huggins, Hakeem           18 St.Kitts and Nevis       21.93   0.6  3               
 13 Stewart, Corey            18 Trinidad and Tobago      22.07   0.6  3               
 14 Pansa, Romario            18 Suriname                 22.30   2.2  2               
 15 St. Jean, Derick          19 Dominica                 22.33   1.2  1               
 16 Missick, Courtney         18 TKS                      22.38   0.6  3               
 17 Francois, Darly           18 TKS                      23.28   1.2  1               
 18 Stewart, Alex             19 Antigua & Barbuda        23.31   0.6  3               
 19 Thompson, Remarkco        18 Barbados                 23.51   1.2  1               
 20 Charles, Christian Fabie  18 Haiti                    23.84   1.2  1               
 -- Wrensford, Trevlon        18 U.S. Virgin Islands         DQ   0.6  3 Rule  163.3(a)


Event 176  Girls 400 Meter Hurdles 0.762m Under 18
================================================================
          CR: # 59.72  4/20/2014   Shanice Cohen, Jamaica       
         WYC: Y 55.96  7/15/2005   Ebony Collins, USA           
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals                                                         
  1 Bromfield, Junelle        16 Jamaica                  59.55#
  2 Walker, Shanique          15 Jamaica                1:02.40
  3 Phillip, Cheziah          15 Trinidad and Tobago    1:07.98 (Bronze Medal)


Event 177  Girls 400 Meter Hurdles 0.762m Under 20
===============================================================
          CR: # 56.61  4/20/2003   Camille Robinson, Jamaica   
         WJR: J 54.40  10/21/2005  Xing Wang, CHN             
    Name                     Age Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Knight, Andrenette        19 Jamaica                1:00.52
  2 Kalawan, Shannon          18 Jamaica                1:01.01
  3 Lacey, Jonel              19 IVB                    1:01.26
  4 Warner, Lakeisha          18 IVB                    1:01.65


Event 178  Boys 400 Meter Hurdles 0.838m Under 18
===============================================================
          CR: # 51.21  4/20/2014   Jaheel Hyde, Jamaica       
         WYC: Y 49.01  7/15/2007   William Wynne, USA         
    Name                     Age Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Leacock, Rivaldo          17 Barbados                 51.34
  2 James, Jauavney           17 Jamaica                  53.18
  3 Bridgewater, Aljani       17 St.Kitts and Nevis       53.44
  4 Barrett, Timor            17 Jamaica                  53.55
  5 John, Kobe                17 Trinidad and Tobago      54.29
  6 Jackson, Jeavhon          17 Cayman Islands           55.02
  7 Philbert, Jordan          15 Curacao                1:04.14
  8 Richards, Troy            16 Trinidad and Tobago    1:07.09


Event 179  Boys 400 Meter Hurdles 0.914m Under 20
========================================================================
          CR: # 49.76  4/4/2010    Jehue Gordon, Trinidad & Tobago     
         WJR: J 48.02  6/17/1984   Sanny Harris, USA                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
========================================================================
Finals                                                                 
  1 Hyde, Jaheel              18 Jamaica                53.59      50.96
  2 Williams, Marvin          19 Jamaica                52.50      51.11
  3 Griffith, Stephen         19 Barbados               53.23      51.77
  4 McMaster, Kyron           18 IVB                    54.43      51.92
  5 Coakley, Xavier           19 Bahamas                54.12      52.50
  6 Chumney, Akeem            18 St.Kitts and Nevis     54.74      54.55
 -- Lewis, Aaron              19 Trinidad and Tobago    55.15        DNF
Preliminaries                                                           
  6 George, Tauren            19 Trinidad and Tobago    55.09           
  9 Thomas, Oniel             19 St.Kitts and Nevis     56.03           
 10 Gregory, Daval            18 Cayman Islands         58.90           
 11 Milton, Julius            18 St Maarten           1:05.23           


Event 180  Girls 3000 Meter Run Open
===============================================================
          CR: # 9:50.56  3/31/1991   Janice Turner, Jamaica   
         WJR: J 8:28.83  9/7/1985    Zola Pieterse, GBR       
    Name                     Age Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Fraser, Mary              16 Barbados              10:27.91
  2 Pink, Shakeba             16 St Maarten            10:32.72
  3 Williams, Elizabeth       18 Barbados              10:33.45
  4 Watson, Shanieke          19 Jamaica               10:54.18
  5 Alexander, Kellie-Ann     16 Grenada               11:04.29
  6 Monroque, Kamillah        15 St Lucia              11:07.62
  7 McLaughlin, Kiara         16 Cayman Islands        11:16.66
  8 Lamotte, Yasmina          18 Martinique            11:22.40
  9 Antersijn, Qyone          17 Curacao               11:22.91
 10 Davis, Jeima              15 Jamaica               11:55.20
 11 Van Der Woude, Anne       15 Curacao               11:55.52


Event 181  Boys 3000 Meter Run Under 18
===============================================================
          CR: # 8:46.49  4/8/2007    Kemoy Campbell, Jamaica   
         WYC: Y 7:40.10  7/10/2011   William Malel Sitonik, KEN
    Name                     Age Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Lawrence, Keemon          16 Jamaica                8:55.64
  2 Salmon, Shemar            17 Jamaica                9:03.06
  3 Dyer, Dominic             16 Cayman Islands         9:09.41
  4 Ursulet, Frederic         17 Martinique             9:25.45
  5 St Jean, Kallique         16 Antigua & Barbuda      9:29.20
  6 Couta, Krys               16 Martinique             9:38.72
  7 Yeye, Dyeson              17 Guadeloupe             9:40.69
  8 Valks, Yohance            16 Curacao                9:52.41
  9 Kemp, Ronald              17 Bahamas                9:55.30
 10 Laurent, Jazan            17 Dominica              10:14.16
« Last Edit: April 05, 2015, 08:30:07 PM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile

2015 CARIFTA GAMES - STARTLISTS & RESULTS

http://sknaaa.com/results/CariftaGames2015-SKN/

Session 5 - Sunday 5th - Evening Session
Sunday 4/5/2015


Licensed to The Silver Jubilee Athletic Stadium - Site License
                                        HY-TEK's Meet Manager 4/5/2015 03:31 PM
                   2015 CARIFTA GAMES - 4/3/2015 to 4/6/2015                   
                                  CARIFTA 44                                   
                    Silver Jubilee Stadium, Basseterre, SKN                             
Meet Program - Evening Session
                                 
 
Event 182  Octathlon: #8 Boys 1000 Meter Run Open
=======================================================================   
    Name                     Age Team                    Finals  Points   
=======================================================================   
Section  1                                                               
  1 John, Ryan                18 Grenada                2:54.69     717   
  2 McKenzie, Micheal         18 Trinidad and Tobago    2:55.22     712   
  3 Hansen, Ruwensley         16 Curacao                2:55.27     711   
  4 Voitier, Jessy            19 Martinique             2:55.50     709   
  5 Mulraine, Raheim          19 St.Kitts and Nevis     3:06.34     603   
  6 Brown, Leshawn            15 St Maarten             3:07.88     589   
  7 Vrolijk, Wuill            15 Aruba                  3:08.05     588   
  8 Rombley, Raymond          17 St Maarten             3:09.53     574   
  9 Martina, Wendymar         19 Curacao                3:12.07     551   
 10 Mathurin, Uric            18 St Lucia               3:15.25     523   
 11 Joseph, Avery             18 U.S. Virgin Islands    3:19.03     490   
Section  2                                                               
  1 Hodge, Uzal               18 St.Kitts and Nevis     2:49.73     768   
  2 Corvil, Woodens           18 TKS                    2:51.08     754   
  3 Thompson, Remarkco        18 Barbados               2:51.13     754   
  4 Beckles, Josiah           18 Barbados               2:53.31     731   
  5 Jean, Wadly               19 TKS                    2:57.06     693   
  6 Shepper, Marciano         15 Suriname               3:00.03     664   
  7 Chattoo, Shakiel          19 Jamaica                3:04.15     624   
  8 Joseph, Ahmed             16 U.S. Virgin Islands    3:05.05     616   
  9 West, Ian                 18 Trinidad and Tobago    3:06.47     602   
 10 Felix, Markim             18 Grenada                3:08.58     583   
 11 Isaac, Kivaun             19 St.Kitts and Nevis     3:12.21     550   
 12 Manuel, Anthony           19 Curacao                3:13.02     542   
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals                                                                   
  1 Hodge, Uzal               18 St.Kitts and Nevis     2:49.73   2    768
  2 Corvil, Woodens           18 TKS                    2:51.08   2    754
  3 Thompson, Remarkco        18 Barbados               2:51.13   2    754
  4 Beckles, Josiah           18 Barbados               2:53.31   2    731
  5 John, Ryan                18 Grenada                2:54.69   1    717
  6 McKenzie, Micheal         18 Trinidad and Tobago    2:55.22   1    712
  7 Hansen, Ruwensley         16 Curacao                2:55.27   1    711
  8 Voitier, Jessy            19 Martinique             2:55.50   1    709
  9 Jean, Wadly               19 TKS                    2:57.06   2    693
 10 Shepper, Marciano         15 Suriname               3:00.03   2    664
 11 Chattoo, Shakiel          19 Jamaica                3:04.15   2    624
 12 Joseph, Ahmed             16 U.S. Virgin Islands    3:05.05   2    616
 13 Mulraine, Raheim          19 St.Kitts and Nevis     3:06.34   1    603
 14 West, Ian                 18 Trinidad and Tobago    3:06.47   2    602
 15 Brown, Leshawn            15 St Maarten             3:07.88   1    589
 16 Vrolijk, Wuill            15 Aruba                  3:08.05   1    588
 17 Felix, Markim             18 Grenada                3:08.58   2    583
 18 Rombley, Raymond          17 St Maarten             3:09.53   1    574
 19 Martina, Wendymar         19 Curacao                3:12.07   1    551
 20 Isaac, Kivaun             19 St.Kitts and Nevis     3:12.21   2    550
 21 Manuel, Anthony           19 Curacao                3:13.02   2    542
 22 Mathurin, Uric            18 St Lucia               3:15.25   1    523
 23 Joseph, Avery             18 U.S. Virgin Islands    3:19.03   1    490


Event 183  Heptathlon: #7 Girls 800 Meter Run Open
=======================================================================                 
    Name                    Year Team                    Finals  Points                 
=======================================================================              Section  1                                                                               
  1 Akili, Anya               99 Trinidad and Tobago    2:34.96     632                 
  2 Eisden, Shardiela         97 Curacao                2:36.19     617                 
  3 Dorothal, Julianne        97 Aruba                  2:36.52     613 Protest Upheld   
  4 Tobin, Kamilah            97 St.Kitts and Nevis     2:44.36     524                 
  5 Forbes, Sanadia           98 TKS                    3:04.12     328                 
 -- Sauver, Helcyann          98 TKS                         DQ     211 Rule 163.5       
Section  2                                                                               
  1 Russell, Zinadine         99 Jamaica                2:27.72     722                 
  2 Morgan, Ayanna            97 Barbados               2:39.20     582                 
  3 Champagnie, Ayesha        96 Jamaica                2:39.27     581                 
  4 Fond, Priscilla           96 Guadeloupe             2:40.41     568                 
  5 Scantlebury, Danielle     97 Barbados               2:47.67     488                 
  6 Roberts, Khemani          97 Trinidad and Tobago    2:48.16     483                 
  7 Freeman, Meriah           96 Trinidad and Tobago    2:55.97     404
                 
==========================================================================               
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points               
==========================================================================         
Finals                                                                                   
  1 Russell, Zinadine         99 Jamaica                2:27.72   2    722               
  2 Akili, Anya               99 Trinidad and Tobago    2:34.96   1    632               
  3 Eisden, Shardiela         97 Curacao                2:36.19   1    617               
  4 Dorothal, Julianne        97 Aruba                  2:36.52   1    613 Protest Upheld
  5 Morgan, Ayanna            97 Barbados               2:39.20   2    582               
  6 Champagnie, Ayesha        96 Jamaica                2:39.27   2    581               
  7 Fond, Priscilla           96 Guadeloupe             2:40.41   2    568               
  8 Tobin, Kamilah            97 St.Kitts and Nevis     2:44.36   1    524               
  9 Scantlebury, Danielle     97 Barbados               2:47.67   2    488               
 10 Roberts, Khemani          97 Trinidad and Tobago    2:48.16   2    483               
 11 Freeman, Meriah           96 Trinidad and Tobago    2:55.97   2    404
               
 12 Forbes, Sanadia           98 TKS                    3:04.12   1    328               
 -- Sauver, Helcyann          98 TKS                         DQ   1    211 Rule 163.5   


Event 184  Girls 4x100 Meter Relay Under 18
================================================================                     
          CR: # 44.08  4/20/2014   Jamaica, Jamaica                                 
    Team                                                 Finals                     
================================================================                     
Finals                                                                               
  1 Jamaica                                               45.33                     
     1) Brown, Janeek 98                2) English, Shaeil 99                       
     3) Clark, Shellece 98              4) Shaw, Kimone 99                           
  2 Trinidad and Tobago                                   47.10 (Silver Medal)                     
     1) Esdelle, Akeera 99              2) Charles, Deleth 01                       
     3) Noel, Jendayi 99                4) Walcott, Shikyla 98
                       
  3 Guadeloupe                                            47.41                     
  4 St.Kitts and Nevis                                    47.54                     
  5 Martinique                                            48.28                     
 -- Bahamas                                                  DQ  Rule 170.6         
     1) Parker, Devine 00               2) Bethel, Brianne 98                       
     3) Wells, Sasha 99                 4) Anderson, Doneisha 00                     
 -- Turks and Caicos Islands                                 DQ  Rule 170.6         
     1) Sauver, Helcyann 98             2) Guerrier, Akia 98                         
     3) Prospere, Myonique 00           4) Coakley, Daria 00                         
 -- U.S. Virgin Islands                                      DQ  Rules 170.7 & 170.18


Event 185  Boys 4x100 Meter Relay Under 18
================================================================       
          CR: # 40.74  4/20/2014   Jamaica, Jamaica                     
                       W. Williams, C. Walker, J. Matherson, R. Chambers
    Team                                                 Finals         
================================================================       
Finals                                                                 
  1 Jamaica                                               40.52#       
     1) Wilson, Tyreke 00               2) Angus, Xavior 98             
     3) Edwards, Rushane 98             4) Russell, DE Jour 00         
  2 Trinidad and Tobago                                   41.43 (Silver Medal)         
     1) Purcell, Jalen 98               2) Hislop, Akanni 98           
     3) Elcock, Jerod 98                4) Edwards, Tyrell 99
           
  3 Bahamas                                               41.77         
     1) Smith, Jonathon 99              2) Martin, Javan 98             
     3) Kaze, Poitier 99                4) Storr, Donovan 98           
  4 St.Kitts and Nevis                                    42.03         
  5 Barbados                                              42.11         
     1) Atkins, Josiah 99               2) Smith, Tremaine 00           
  6 Cayman Islands                                        42.44         
     1) Conolly, Rashaun 98             2) Murray, Karim 99             
     3) Jackson, Jeavhon 98             4) Robinson, Isaiah 99         
  7 Turks and Caicos Islands                              42.90         
     1) Jennings, Colby 00              2) Knight, Jevoy 98             
     3) Fenelus, Wilkenson 99           4) Lightbourne, Keshawn 99     


Event 186  Girls 4x100 Meter Relay Under 20
================================================================       
          CR: # 44.08  4/24/2201   Jamaica, Jamaica                   
                       C.Williams, D.Whitehorne, C. Walters, S. Jackson
         WJR: J 43.29  8/8/2006    USA Blue Junior, USA               
                       B. Knight, J. Tarmoh, E. Olear, G. Mayo         
    Team                                                 Finals       
================================================================       
Finals                                                                 
  1 Jamaica                                               45.20       
     1) Williams, Jeanine 18            2) Thompson, Yanique 19       
     3) Cameron, Saqukine 19            4) Whyte, Natalliah 18         
  2 Bahamas                                               45.59       
     1) Brookes, Jerinique 19           2) Ambrose, Jenae 18           
     3) Gray, Alexis 18                 4) Albury, Keianna 19         
  3 Trinidad and Tobago                                   47.64 (DQed for exchange outside zone)       
     1) Maxime, Jeunice 18              2) Prescott, Kadesha 18       
     3) Scott, Thyla-Maree 18           4) Clarke, Kayelle 19
         


Event 187  Boys 4x100 Meter Relay Under 20
================================================================   
          CR: # 39.38  4/20/2014   Jamaica, Jamaica                 
                       W Williams, C Walker, J Matherson, R Chambers
         WJR: J 38.66  7/18/2004   USA Junior, USA                 
                       T. Kimmons, A. Omole, I. Williams, L. Merritt
    Team                                                 Finals     
================================================================   
Finals                                                             
  1 Jamaica                                               40.39     
     1) Chambers, Raheem 18             2) Ohara, Michael 19       
     3) Walker, Chad 18                 4) Ellis, Nigel 18         
  2 Bahamas                                               40.41     
     1) Coakley, Xavier 19              2) Bowe, Tyler 18           
     3) Russell, Ken 18                 4) Green, Stephen 19       
  3 Trinidad and Tobago                                   40.55 (Bronze Medal)     
     1) Ford, Gervais 19                2) Mulugata, Xavier 18     
     3) Louis, Francis 19               4) Farinha, Jonathon 19
     
  4 St.Kitts and Nevis                                    40.65     
 -- Turks and Caicos Islands                                 FS     
     1) Clervil, Dalcliche 19           2) Jean, Wadly 19           
     3) Corvil, Woodens 18              4) Missick, Courtney 18     
« Last Edit: April 06, 2015, 08:28:23 AM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile
Link for live coverage going on right now: http://zizonline.com/tv/channel-5/

« Last Edit: April 05, 2015, 05:38:23 PM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Deeks

  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 18601
    • View Profile
Medal table??

Offline che

  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 4093
    • View Profile
Medal table??

I could not find one. I think T&T has about 14 medals. Jamaica leads the way with about 200  ;D

Offline gawd on pitch

  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 2908
    • View Profile
Carifta has run out of medals to give Jamaica

Offline Sando prince

  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 9186
    • View Profile
Another gold medal for T&T. While some are focus on the medal table, athletes are improving in different events. Like I said before T&T continue to excel in the field events. All our gold medals so far has come in field events.

Congrats Andwuelle Wright.

http://www.trinidadexpress.com/sports/Wright-Horsford-Warren-strike-gold-298735301.html

Quote
Andwuelle Wright captured Trinidad and Tobago’s fourth gold medal at the 2015 Carifta Games here in Basseterre, St Kitts, late yesterday. ust before press time, Wright was crowned Boys Under-20 long jump champion, the 17-year-old athlete entertaining an appreciative crowd at the Kim Collins Athletic Stadium with a wind-assisted 7.44 metres leap.

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile
Carifta Games 2015 LIVE UPDATES - West 7th in octathlon
« Reply #101 on: April 06, 2015, 01:30:56 AM »

Carifta Games 2015 LIVE UPDATES - West 7th in octathlon
By Kwame Laurence in Basseterre
Story Updated:  Apr 6, 2015 at 9:34 AM ECT (T&T Express)


Isaiah Taylor throwing 17.56m in Boy's U-18 Shot Put Final to win gold medal at 2015 CARIFTA Games. Photo: PAUL VOISIN

5,310 points for West

Ian West finished seventh in the boys' open octathlon with 5,310 points. His T&T teammate, Michael Mackenzie was 15th with 4,596 points. Another T&T athlete, Kareem Lezama was a non-finisher, having competed in just four of the eight disciplines.

4,281 points for Roberts

Khemani Roberts was the best of the T&T athletes on show in the girls' open heptathlon. She accumulated 4,281 points in the seven-discipline event to finish fifth. Meriah Freeman (3,982) and Anya Akili (3,807) were seventh and ninth, respectively.

Under-20 girls disqualified

T&T earned three medals in the 4x100m events. The girls' under18 quartet claimed silver in 47.10 seconds. The under-18 boys also picked up silver, getting home in 41.43. And the boys' under-20 quartet clocked 40.55 seconds to secure bronze. The under-20 girls were disqualified for a baton exchange outside the zone.

Another T&T gold

Andwuelle Wright leaps to gold in Boys U-20 long jump at 2015 Carifta Games

Andwuelle Wright struck gold in the boys' under-20 long jump with a wind-aided 7.44 metres leap.

Three in 200 finals

Akanni Hislop, Kayelle Clarke and Jonathan Farinha are into today’s 200m finals. Farinha won his boys’ under-20 heat in 21 seconds flat to lead all qualifiers into the championship race. Hislop was the fastest of the boys’ under-18 qualifiers, topping his heat in 21.25. And Clarke clocked 23.94 for second spot in her girls’ under-20 heat.

Bronze for Phillip

Cheziah Phillip bagged girls’ under-18 400m hurdles bronze in one minute, 07.98 seconds.
« Last Edit: April 06, 2015, 10:29:03 AM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile
Wright, Horsford, Warren strike gold
By Kwame Laurence kwame.laurence@trinidadexpress.com
Story Created:    Apr 6, 2015 at 12:09 AM ECT


MONSTER THROW: Tyriq Horsford competes in the Carifta Games Boys Under-18 javelin event, in Basseterre, St Kitts, yesterday. The 15-year-old Trinidad and Tobago athlete won with a record-breaking 70.73 metres throw. —Photo: PAUL VOISIN

Andwuelle Wright captured Trinidad and Tobago’s fourth gold medal at the 2015 Carifta Games here in Basseterre, St Kitts, late yesterday.

Just before press time, Wright was crowned Boys Under-20 long jump champion, the 17-year-old athlete entertaining an appreciative crowd at the Kim Collins Athletic Stadium with a wind-assisted 7.44 metres leap.

Tyriq Horsford produced a monster throw in the morning session, landing the spear a record-breaking 70.73m to secure gold in the Boys Under-18 javelin.

Horsford, who turned 15 in January, upstaged his older rivals with the jaw-dropping round five effort. After four rounds, the T&T field athlete trailed Jamaica’s Kevin Nedrick (65.09m). But everything then fell into place for Horsford, the young thrower establishing a new Carifta Games under-18 record, as well as T&T Under-16 and Under-18 records.

“I was shocked,” Horsford told the Express, “shocked and excited at the same time. The goal I came into the Games with was to achieve 70 metres, and I did so.”

Another T&T thrower, Vandell Joseph claimed bronze with a 61.67m effort, while Nedrick’s 65.09m throw earned him silver.

Portious Warren threw a personal best 15.22m to grab gold in the Girls Under-20 shot put. Another T&T thrower, Chelsea James produced a 14.73m effort, also a PR (personal record), to bag bronze. Trevia Gumbs, of the British Virgin Islands, claimed silver with a 14.83m throw.

“I’m extremely gratified,” Warren told the Express. “Though I didn’t go away with the record, I came away with a PR, 15.22, first 15 of the season. There are many more to come.

“For me,” she continued, “I have no limitation. I just want to go out there each and every time, just give it my best because you never know what’s your limit.”

Cheziah Phillip bagged Girls Under-18 400m hurdles bronze in one minute, 07.98 seconds.

Late on Saturday, Akanni Hislop clocked 10.47 seconds to earn silver for T&T in the Boys Under-18 100m dash. Bahamian Javan Martin won in 10.41, while bronze went to Jamaican Tyreke Wilson (10.56).

Kayelle Clarke was fourth in the Girls Under-20 100m final in 11.75 seconds. And in the Boys Under-20 100m, Xavier Mulugata clocked 10.65 to finish sixth.

Hislop, Clarke and Jonathan Farinha are into today’s 200m finals. Farinha won his Boys Under-20 heat in 21 seconds flat to lead all qualifiers into the championship race. Hislop was the fastest of the Boys Under-18 qualifiers, topping his heat in 21.25. And Clarke clocked 23.94 for second spot in her Girls Under-20 heat.

At press time, yesterday, T&T had 11 medals—four gold, four silver and three bronze.

Isaiah Taylor was the first of the T&T gold medallists, winning Saturday’s boys’ under-18 shot put with a Games record throw of 17.56m.

“Strategy was just to remain calm,” said Taylor. “I came out here and I did what I was supposed to do. All the hard work that I have done was not in vain. I’m very glad for making this pb (personal best), and I know I have a lot more progress to make.”

Taylor outlined the keys to his success.
“Thanking God every day, remaining calm, talking with my coach, and just getting support from my family, friends, and also my coach.”

In a moving ceremony, yesterday, the Silver Jubilee Athletic Stadium was re-named the Kim Collins Athletic Stadium, in honour of the country’s 2003 100m world champion.


Kim Collins shows off plaque during Renaming Ceremony of Silver Jubilee Stadium to the Kim Collins National Stadium. —Photo: PAUL VOISIN
« Last Edit: April 06, 2015, 07:13:16 AM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile
Hosford, Warren join golden boy Taylor
« Reply #103 on: April 06, 2015, 03:33:53 AM »
Hosford, Warren join golden boy Taylor
Published: Monday, April 6, 2015 (T&T Guardian)


CARIFTA 2015 Gold Medalists (Left to Right): Isaiah Taylor, Portious Warren and Tyriq Horsford

Less than 24 hours after Isaiah Taylor captured T&T’s first gold medal in a new Games record which bettered the 17.42m set by Jamaican Christopher Brown four year ago, his compatriots Tyriq Hosford and Portious Warren added two more gold medals via field events, shot put and javelin.

Hosford competing in the Boys under-18 Shot field put even, Tyriq Hosford added another gold when he threw the 700g “Iron Spear” 70-73 metres on his fifth of six throws at the 44th Carifta Games taking place at the Silver Jubilee Stadium, Basseterre Stadium, St Kitts yesterday.

Hosford challenged 14 contenders in his quest for gold and records distances of (64.18, 58.59, 57.81, a fouled effort, 70.73 and closed off with 68.32metres) to hold off  Jamaica’s Kevin Nedrick (65.09m), the leader at the halfway mark.

Hosford’s compatriot Vandel Joseph secured the bronze medal with an effort of 61.67 metres. In fact he was the leader from the start. He fouled his second attempt, then followed up with efforts of 56.78m, 56.89m, another foul and finally 60.67m.

Meanwhile, Warren also had her challenges when she bounced back from fouling her first attempt to land the precious gold medal with her fifth attempt (15.22 metres). Her efforts were 13.85m, 14.50m, 14.42m, 15.22m and 14.60m. Her opponents Trevia Gumbs finished second with a 14.83m throw in her second attempt before fouling her next four efforts, while T&T”s Chelsea James ended in third place with a best of 14.73 metres. She had five good attempts (13.84m  14.15m  13.96m  14.56m  14.73m) before red-flagging her last try.

Sprinter Akanni Hislop secured the silver medal in the Boys Under-18 100 metres dash behind a time of 10.47 seconds, trailing Bahamian Javan Martin, who stopped the clock at 10.41 seconds with Jamaican Tyreke Wilson third in 10.56.

There was no medals for T&T in the Girls Under-20 100 metres finals after Kayelle Clarke had to settle for fourth place in 11.75 seconds which was slower than the 11.64 she clocked in the preliminaries. The race was won by Natalliah Whyte of Jamaica in 11.56 seconds, one hundredths of a second slower than her qualifying time.

T&T’s Xavier Mulugata finished sixth in the Boys Under-20 finals in 10.65 seconds. His qualifying time was 10.57 seconds.

Selected Results

(2015 Carifta Games Selected Results)

Boys 100 Meter Dash Under 18

1 Martin, Javan (Bahamas) 10.41       

2 Hislop, Akanni (T&T) 10.47       

3 Wilson, Tyreke (Jamaica) 10.56

Girls 100 Meter Dash Under 20

1 Whyte, Natalliah (Jamaica) 11.56

2 Albury, Keianna (Bahamas) 11.64

3 Ambrose, Jenae (Bahamas) 11.74

4 Clarke, Kayelle (T&T) 11.75

Boys 100 Meter Dash Under 20

1 Burke, Mario (Barbados) 10.21

2 Ohara, Michael (Jamaica) 10.33

3 Chambers, Raheem (Jamaica) 10.44

6 Mulugata, Xavier (T&T) 10.65

Boys Javelin Throw 700g Under 18

1 Hosford, Tyriq (T&T) 70.73m

2 Nedrick, Kevin (Jamaica) 65.09m

3 Joseph, Vandel (T&T)  61.67m

Girls Shot Put 4kg Under 20

1 Warren, Portious(T&T) 15.22m

2 Gumbs, Trevia  (IVB) 14.83m

3 James, Chelsea (T&T) 14.73m
« Last Edit: April 06, 2015, 07:24:07 AM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile
CARIFTA Games showdowns - Part 3 & 4: GIRLS’ & BOYS’ Under-20 200m
« Reply #104 on: April 06, 2015, 03:47:14 AM »
CARIFTA Games showdowns - Part 3
By Noel 'Bravo' Francis, Special to TrackAlerts.Com
April 4th, 2015 8:39am


Defending champion Kayelle Clarke of Trinidad & Tobago

GIRLS’ Under-20 200m

Defending champion Kayelle Clarke of Trinidad & Tobago who had one of the narrowest margins of victory last year returns to take on all challengers for her coveted crown. Clarke who attends New Mexico Junior College made the women’s 200m semi-finals at the World Junior Championships last year and has a personal best of 23.44 seconds. She has not run many 200m outdoors this season and therefore might be lacking race sharpness. She will be hoping to get things right on the big day.

Nelda Huggins (23.77 PB) of the British Virgin Islands and Sada Williams (23.43 PB) of Barbados who were also in the same semi-finals as T&T’s Clarke at the World Junior Championships will add potency to this field. Kieanna Albury of Bahamas is a quality athlete and should be in the mix of things.

Jamaica’s Saqukine Cameron in last year’s 200m final seemed on course to challenge for a medal before pulling up injured with about 60 metres to go in the home straight, is now on a course of redemption in her final CARIFTA Games. She had been sprinting impressively throughout the season before her mediocre showing at ‘Champs 2015’. Cameron up to that point had established a new personal best of 23.18 seconds at the Jamaica CARIFTA trials and looked unbeatable. Now she has one final attempt to make things right and graduate from the junior level with honours.

The other Jamaican spot could come down to a toss up between Rene Medley who finished second at the CARIFTA trials and Natalliah Whyte (23.36 PB) the Youth Olympic champion and recent double sprint queen at ‘Champs’. Since the trials, Natalliah Whyte has been the more impressive of the two sprinters. She could get the nod ahead of Medley based on current form. Caribbean fans should expect top class sprinting from this field and the possibility of a photo finish deciding the winner must not be ruled out.

CARIFTA Games showdowns - Part 4
By Noel 'Bravo' Francis, Special to TrackAlerts.Com
April 5th, 2015 5:52am


Trinidadian Jonathan Farinha one of the favourites

BOYS’ Under-20 200m

Barbadian Mario Burke fresh from his sensational victory in the Boys’ Under-20 100m final in a personal best (10.21) must be harbouring thoughts of winning the sprint double. Burke, will be competing against a few sprinters who specialize in this event and will probably need to run another personal best to claim a famous victory.

One of the sprinters who will pose a serious threat to Burke’s victory aspirations is Trinidadian Jonathan Farinha. The tall and smooth striding Trinidad & Tobago (T&T) sprinter is the former 2012 Under-17 200m champion and has a personal best of 20.68 seconds. Farinha has the distinction of being in both the 2013 World Youth and 2014 World Junior Championships finals in this event. He demonstrated that he is in good sprinting form winning the 2015 T&T CARIFTA trials in an impressive 20.71 seconds. He will be hoping for a medal to make up for his no-show in last year’s classic CARIFTA final.

Jamaica’s Chad Walker is another medal prospect in this event. It is his first year among the seniors after winning the Under-18 200m crown last year. Walker was an easy winner of Jamaica’s 2015 CARIFTA trials and placed second at ‘Champs’ behind Michael O’Hara in the 200m final. Some observers believe Walker must run faster than his personal best of 20.97 seconds to have any chance of standing on the podium.

It is not clear if Jamaica’s second participant in this event will be Nigel Ellis who came second to Walker at the CARIFTA trials. Ellis has lots of potential, however, many Jamaicans feel that World Youth champion and World Junior Championship bronze medallist Michael O’Hara is more worthy and should report for duty. O’Hara is the defending CARIFTA champion in this event and will no doubt like an opportunity to retain his title and finish unfinished business with Mario Burke of Barbados. Let us hope for the sake of the fans; the Jamaican officials will make the right decision. Will Burke become the undisputed king of Caribbean sprinting?
« Last Edit: April 06, 2015, 06:05:14 AM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile
Building towards 2010 benchmark
By Kwame Laurence kwame.laurence@trinidadexpress.com
Story Created: Apr 2, 2015 at 12:47 AM ECT


Under-20 debut: Chelsea James —Photo: ANISTO ALVES

The outstanding performance at the 2010 Carifta Games in George Town, Cayman Islands is the standard Trinidad and Tobago teams must strive for. The country’s athletes captured a record haul of 40 medals at this edition of the regional junior championships, Jehue Gordon leading the way with a hurdles double.

Gordon was named most outstanding athlete at that Games, taking home the coveted Austin Sealy trophy. Later that year, he became world junior champion in the 400 metres hurdles, and did the same at the senior level in 2013.

Keshorn Walcott also struck gold for T&T at the 2010 Carifta Games. It’s now history that while still a junior athlete, Walcott captured the Olympic men’s javelin title, showering himself in glory at the 2012 London Games.

That 2010 T&T team was packed with talent, so a total of 40 medals, including 12 of the golden variety, is not the kind of performance to be expected from every T&T team that attends the Carifta Games.

Inevitably, there was a drop-off in performance the following year, the 2011 team earning seven gold medals and 29 in total.

The downward trend continued in 2012—22 medals for T&T at the Carifta Games, six of them bronze. The 2013 team got the golden tally up to eight, but the overall haul dropped by two medals, to 20.

Last year, T&T slipped back to six in the gold column, but earned a total of 25 medals in Martinique.

This weekend 68 athletes will be in St Kitts and Nevis representing the Red, White and Black.

Three of the five individual gold medallists at Carifta 2014—Machel Cedenio, Shakiel Waithe and Kevin Roberts—are no longer in the junior ranks. But though this is something of a rebuilding year, there is enough quality on the 2015 team for T&T supporters to have reasonable expectations of the teen athletes matching last year’s golden haul.

Kayelle Clarke is a freshman at New Mexico Junior College in the US, but is making the long trek to St Kitts and Nevis to defend her girls’ under-20 200m title. Another 2014 champion, Chelsea James makes her under-20 debut. Also on the team are former Carifta champions Jonathan Farinha, Andwuelle Wright and Jeminise Parris, as well as in-form throwers Portious Warren, Tyriq Horsford and Akidah Briggs.

A total medal haul in the 20s would be a satisfactory showing as the T&T junior programme builds with the 2010 benchmark in mind. Crossing the 25-medal mark would certainly be a welcome bonus.

T&T at Carifta Games

2010 – 12 gold, 16 silver, 12 bronze, total 40 (2nd on medal table)
2011 – 7 gold, 13 silver, 9 bronze, total 29 (4th on medal table)
2012 – 6 gold, 9 silver, 7 bronze, total 22 (3rd on medal table)
2013 – 8 gold, 2 silver, 10 bronze, total 20 (3rd on medal table)
2014 - 6 gold, 7 silver, 12 bronze, total 25 (2nd on medal table)

So far we are only on 13 medals going by my count:- 4 gold (Boys U-20 Long Jump, Girls U-20 Shot Put, Boys U-18 Javelin Throw, Boys U-18 Shot Put); 5 silver (Girls U-18 Shot Put, Boys U-18 400m, Boys U18 100m, Girls U-18 4x100m, Boys U-18 4x100m) & 4 bronze (Boys U-18 Javelin Throw, Girls U-20 Shot Put, Girl U-18 400m Hurdles, Boys U-20 4x100m).

Seeing that our minimum expectation was to win at least 20 medals with at least the same number of gold medals as last year (based on above article by Kwame Laurence), we need to win at least 7 medals today with a minimum of 2 of them being gold. Anything less and we have had a disappointing games and are still regressing as per the trend since 2010.

PS:
Our Girls U-20 4x100m Relay Team threw away a definite bronze medal yesterday evening by making one of their baton exchanges outside of the baton exchanging zone, seeing that only 3 teams were in the Final. Kayelle Clarke has had a disappointing 2015 CARIFTA Games so far seeing that she could have definitely won a silver medal in the 100m Final had she had a better start and now her Relay Team threw away an easy bronze medal which could even have been a silver if they had done better exchanges throughout the race.
I hope that Kayelle Clarke can make up for her disappointment so far by winning gold in the Girls U-20 200m final this evening but it won't be easy as the Jamaicans and the Bahamians are also looking good.
Kayelle Clarke may need to run near her PB or better in the 200m final if she hopes to win gold.
« Last Edit: April 06, 2015, 06:45:12 AM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Deeks

  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 18601
    • View Profile
Good luck to our youths. God Speed!

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile

2015 CARIFTA GAMES - STARTLISTS & RESULTS

http://sknaaa.com/results/CariftaGames2015-SKN/

NB: Events highlighted in RED include T&T athletes

Session 6 - Monday 6th - Morning Session
Monday 4/6/2015


The Silver Jubilee Athletic Stadium - Site License   4/6/2015 - 9:30 AM
               2015 CARIFTA GAMES - 4/3/2015 to 4/6/2015               
                               CARIFTA 44                               
                Silver Jubilee Stadium, Basseterre, SKN                             
Meet Program - Morning Session
                                 
 
Event 188  Girls Javelin Throw 600g Under 20
================================================================
          CR: # 49.72m  4/6/2015    Isheeka Binns, JAM         
         WJR: J 63.01m  7/10/2008   Vira Rebryk, UKR           
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals                                                         
  1 Binns, Isheeka            96 Jamaica                 49.72m#
      37.85m  42.53m  49.72m  43.48m  44.09m  43.26m           
  2 Champagnie, Ayesha        96 Jamaica                 47.51m
      44.81m  46.40m  42.66m  45.51m  47.51m  41.43m           
  3 Scott, Candesha           97 Grenada                 45.58m
      43.18m  43.47m  43.48m  42.45m  45.58m  44.63m           
  4 Balentina, Marelly        96 Curacao                 45.56m
      44.82m  FOUL  40.46m  43.97m  FOUL  45.56m               
  5 Glasgow, Ayana            97 Trinidad and Tobago     39.76m
      36.82m  35.99m  FOUL  36.82m  31.80m  39.76m
             
  6 Gumbs, Tynelle            96 IVB                     37.90m
      35.90m  35.18m  FOUL  37.90m  FOUL  FOUL                 
  7 Xavier, Donisha           97 Dominica                35.58m
      31.88m  35.58m  32.61m  35.49m  29.39m  FOUL             
  8 Williams, Ashika          97 St.Kitts and Nevis      33.71m
      FOUL  33.71m  33.22m  30.30m  FOUL  31.97m               
  9 Fond, Priscilla           96 Guadeloupe              29.85m
      29.57m  29.85m                                           


Event 189  Boys Shot Put 6kg Under 20
===============================================================
          CR: # 19.47m  4/25/2011   Ashinia Miller, Jamaica   
         WJR: J 23.00m  8/18/2013   Jacko Gill, NZL           
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Gayle, Demar              96 Jamaica                 19.24m
      FOUL  17.14m  19.24m  FOUL  19.19m  18.97m               
  2 Lawrence, Sanjae          97 Jamaica                 17.92m
      17.06m  17.60m  FOUL  17.01m  17.92m  17.34m             
  3 Tirnan, Lael              97 Martinique              16.78m
      14.70m  15.64m  16.78m  14.99m  15.03m  15.50m           
  4 Williams, Kenejah         96 Trinidad and Tobago     16.10m
      FOUL  14.99m  15.71m  16.10m  FOUL  16.01m
               
  5 Sobers, Daryl             96 Barbados                15.83m
      12.53m  15.03m  15.83m  15.59m  15.57m  FOUL             
  6 Singuineau, Shaquille     96 Trinidad and Tobago     15.59m
      14.70m  FOUL  14.50m  14.80m  15.59m  15.45m
             
  7 Lovell, Dequan            96 Barbados                15.50m
      14.68m  15.41m  15.50m  14.49m  FOUL  FOUL               
  8 Archibald, Collin         96 St.Kitts and Nevis      15.36m
      15.15m  14.75m  15.36m  FOUL  14.86m  14.96m             
  9 Benjamin, Kihmo           97 Dominica                14.66m
      14.39m  14.66m  14.66m                                   
 10 Joseph, Raheem            97 Dominica                14.64m
      14.64m  13.98m  14.04m                                   
 11 Badof, Mathieu            97 Guadeloupe              14.07m
      13.07m  13.53m  14.07m                                   
 12 Maycock, Drexel           96 Bahamas                 13.80m
      13.80m  10.33m  12.65m                                   
 13 Phillip, Ryan             97 St.Kitts and Nevis      12.34m
      FOUL  12.34m  PASS                                       


Event 190  Girls High Jump Under 20
================================================================
 Starting @ 1.60m up by 5cms until 1.70m then up by 3cms until 
 1.76m then up by 2cms                                         
          CR: # 1.87m  4/1/2013    Jeanalle Schaper, Saint Lucia
         WJR: J 2.01m  7/7/1986    Olga Turchak, URS           
         WJR:   2.01m  6/18/1989   Heike Balck, GDR             
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals                                                         
  1 Morgan, Safia             96 Jamaica                  1.76m
     1.60 1.65 1.70 1.73 1.76 1.82                             
        O    O    O    O    O    X                             
  2 Roberts, Khemani          97 Trinidad and Tobago      1.73m (Silver Medal)
     1.60 1.65 1.70 1.73 1.76
                                   
        O    O    O    O  XXX                                   
  3 Mckenzie, Shanae          96 Jamaica                  1.73m
     1.60 1.65 1.70 1.73 1.76                                   
        O    O   XO    O  XXX                                   
  4 Beneby, Venessa           96 Bahamas                  1.70m
     1.60 1.65 1.70 1.73                                       
        O   XO   XO  XXX                                       
  4 Charles, Zellie           96 Dominica                 1.70m
     1.60 1.65 1.70 1.73                                       
        O   XO   XO  XXX                                       
  6 Marchel, Grace            96 Guadeloupe               1.65m
     1.60 1.65 1.70                                             
      XXO   XO  XXX                                             
  7 Meade, Rechelle           97 Anguilla                 1.60m
     1.60 1.65                                                 
        O  XXX                                                 
  8 Galong, Deborah           96 Suriname                 1.60m
     1.60 1.65                                                 
       XO  XXX                                                 


Event 198  Boys 110 Meter Hurdles 0.991m Under 20
================================================================       
          CR: # 13.23  4/21/2014   Wilhem Belocian, Guadeloupe         
         WJR: J 12.99  7/24/2014   Wilhem Belocian, FRA                 
    Name                    Year Team                   Prelims         
================================================================       
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.4                                       
  1 Hyde, Jaheel              97 Jamaica                  14.05Q       
  2 Coakley, Xavier           96 Bahamas                  14.12Q       
  3 Calme, Sebastien          97 Guadeloupe               14.18Q       
  4 Chumney, Akeem            97 St.Kitts and Nevis       14.50q       
  5 Augustin-Mayers, Juwan    97 Barbados                 14.59q       
Heat  2 Preliminaries   Wind: 2.6                                       
  1 Selvin, Seanie            96 Jamaica                  13.79Q       
  2 Lewis, Aaron              96 Trinidad and Tobago      13.90Q       
  3 Nicholls, Michael         97 Barbados                 14.02Q       
  4 Russell Jr, Seaford       97 Cayman Islands           14.66         
  5 Crofford, Lejourne        97 St.Kitts and Nevis       14.98         
========================================================================
          CR: # 13.23  4/21/2014   Wilhem Belocian, Guadeloupe         
         WJR: J 12.99  7/24/2014   Wilhem Belocian, FRA                 
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries                                                           
  1 Selvin, Seanie            96 Jamaica                  13.79Q  2.6  2
  2 Lewis, Aaron              96 Trinidad and Tobago      13.90Q  2.6  2
  3 Nicholls, Michael         97 Barbados                 14.02Q  2.6  2
  4 Hyde, Jaheel              97 Jamaica                  14.05Q  1.4  1
  5 Coakley, Xavier           96 Bahamas                  14.12Q  1.4  1
  6 Calme, Sebastien          97 Guadeloupe               14.18Q  1.4  1
  7 Chumney, Akeem            97 St.Kitts and Nevis       14.50q  1.4  1
  8 Augustin-Mayers, Juwan    97 Barbados                 14.59q  1.4  1
  9 Russell Jr, Seaford       97 Cayman Islands           14.66   2.6  2
 10 Crofford, Lejourne        97 St.Kitts and Nevis       14.98   2.6  2
« Last Edit: April 06, 2015, 03:36:25 PM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile
Carifta Games 2015 LIVE UPDATES - Lewis in sprint hurdles final
« Reply #108 on: April 06, 2015, 10:11:07 AM »

Carifta Games 2015 LIVE UPDATES - Lewis in sprint hurdles final
By Kwame Laurence in Basseterre
Story Updated:  Apr 6, 2015 at 12:50 PM ECT (T&T Express)


SILVER SMILE: Khemani Roberts displays her Carifta Games girls' under-20 high jump silver medal, at the Kim Collins Athletic Stadium in St Kitts, on Monday. Photo: PAUL VOISIN

Lewis 2nd in heat two

Aaron Lewis will face the starter in this afternoon's boys' under-20 110 metres hurdles final. This morning, the T&T athlete finished second in heat two in a wind-assisted 13.90 seconds to secure an automatic berth in the championship race.

Glasgow throws 39.76 metres

Ayana Glasgow was fifth in the girls' under-20 javelin with a 39.76 metres throw.

Williams just outside medals

Kenejah Williams finished just outside the medals in the boys' under-20 shot put. The T&T field athlete threw 16.10 metres to finish fourth. His teammate, Shaquille Singuineau produced a 15.59m effort to secure sixth spot.

T&T up to 15 medals

Khemani Roberts added to the Trinidad and Tobago medal tally with silver in the girls' under-20 high jump. She cleared the bar at 1.73 metres. Jamaicans Safia Morgan (1.76m) and Shanae McKenzie (1.73m) earned gold and bronze, respectively.

Going into the final session of the meet, there are 15 medals in the T&T bag - four gold, seven silver, four bronze.

Paul 7th in triple jump

T&T's Kobe John clocked 54.29 seconds to secure fifth spot in the boys' under-18 400m hurdles final, on Sunday. Troy Richards was eighth in one minute, 07.09 seconds.

Terrel Paul produced a 13.06 metres throw to finish seventh in the boys' under-18 triple jump. Troy Richards (13.05m) was eighth.
« Last Edit: April 06, 2015, 12:14:29 PM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile

2015 CARIFTA GAMES - STARTLISTS & RESULTS

http://sknaaa.com/results/CariftaGames2015-SKN/

NB: Events highlighted in RED include T&T athletes

Session 7 - Monday 6th - Evening Session
Monday 4/6/2015


The Silver Jubilee Athletic Stadium - Site License   4/6/2015 - 9:30 AM
               2015 CARIFTA GAMES - 4/3/2015 to 4/6/2015               
                               CARIFTA 44                               
                Silver Jubilee Stadium, Basseterre, SKN                             
Meet Program - Evening Session
                                 
 
Event 199  Boys Discus Throw 1.5kg Under 18
===============================================================
          CR: # 54.41m  4/19/2014   Vashon Mc Carty, Jamaica   
         WYC: Y 70.67m  7/13/2007   Mykyta Nesterenko, UKR     
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Rutherford, Deondre       98 Bahamas                 47.41m
      FOUL  47.41m  FOUL  FOUL  44.54m  46.43m                 
  2 Thomas, Adrian            99 Grenada                 47.40m
      FOUL  43.19m  47.40m  45.70m  45.93m  FOUL               
  3 Jeremiah, Johann          00 Grenada                 46.34m
      46.34m  FOUL  45.88m  43.16m  FOUL  FOUL                 
  4 Toussaint, Josh           99 Dominica                45.40m
      FOUL  41.82m  45.40m  38.96m  FOUL  38.66m               
  5 James, Nkosi              98 Trinidad and Tobago     45.10m
      33.60m  44.23m  FOUL  40.75m  41.89m  45.10m
             
  6 Smithen, Aziel            98 St.Kitts and Nevis      44.27m
      38.05m  44.27m  42.87m  39.69m  FOUL  39.63m             
  7 McNish, Daniel            98 Trinidad and Tobago     44.20m
      FOUL  44.20m  43.65m  42.89m  40.57m  FOUL
               
  8 Nedrick, Kevin            98 Jamaica                 43.22m
      FOUL  FOUL  43.22m  FOUL  FOUL  40.79m                   
  9 van Bosse, Xavero         99 Suriname                41.89m
      FOUL  25.32m  41.89m                                     
 10 Burton, Keyon             98 Dominica                41.59m
      29.87m  41.59m                                           
 11 Mitchell, Kyle            98 Jamaica                 41.55m
      41.55m  FOUL  FOUL                                       
 12 Gibbons, Triston          99 Barbados                33.16m
      33.16m  33.08m  FOUL                                     
 13 Francois, Danny           98 St Lucia                32.58m
      FOUL  32.58m  24.76m                                     
 -- Adderley, Perry           98 Bahamas                   FOUL
      FOUL  FOUL  FOUL                                         


Event 200  Boys Long Jump Under 18
===================================================================== 
          CR: # 7.83m  3/1/1989    Kareem Streete-Thompson, Cayman Is 
         WYC: Y 7.95m  7/15/2005   Chris Noffke, AUS                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind 
===================================================================== 
Finals                                                                 
  1 Dudley, Pakito            98 Jamaica                  7.03m   2.5 
     7.03m(2.5) 6.72m(0.7) 6.40m(1.4) FOUL(3.4) 6.79m(0.8 ) FOUL(4.9)   
  2 Wellington, Shammawi      98 Jamaica                  7.02m   2.6 
     6.13m(0.8 ) 7.02m(2.6) FOUL(1.9) 6.31m(2.6) 6.88m(2.1) 6.43m(0.1) 
  3 Campbell, Clement         99 Trinidad and Tobago      6.86m   0.9 (Bronze Medal) 
     6.41m(2.3) 6.46m(1.7) 6.73m(0.3) 6.75m(1.1) 6.85m(1.1) 6.86m(0.9)

  4 Martin, Holland           98 Bahamas                  6.83m  -1.1 
     6.80m(0.5) 6.79m(2.4) 6.83m(-1.1) 6.61m(2.5) 6.46m(0.9) 6.79m(3.1)
  5 Thomas, Telvin            98 Grenada                  6.82m   1.9 
     6.51m(2.4) 6.53m(2.6) 6.31m(3.0) 6.46m(4.1) 6.72m(0.2) 6.82m(1.9)
  6 Rosier, Malik             98 Guadeloupe               6.77m   1.9 
     6.61m(3.5) 6.69m(0.1) 6.40m(2.6) 6.77m(1.9) 6.74m(2.7) 6.42m(1.2)
  7 Greaves, Anderson         99 Barbados                 6.68m   1.8 
     6.52m(0.5) 6.55m(4.1) FOUL(-1.2) 6.52m(2.6) 6.68m(1.8 ) 6.46m(2.0)
  8 Scorea, Jean-Marc         98 Curacao                  6.15m   2.3 
     FOUL(0.5) FOUL(3.5) 6.15m(2.3) 6.09m(1.5) 5.86m(2.3) 5.82m(3.8 )   
  9 Nelson, Kitakufei         98 Grenada                  6.10m   1.9 
     6.10m(1.9) 5.95m(-1.5) 5.74m(3.8 )                                 
 10 Bernabela, Jaden          00 Curacao                  5.99m   1.3 
     5.63m(3.5) 5.99m(1.3) 5.91m(3.5)                                 
 11 James, Meshack            99 St Maarten               5.47m   2.5 
     5.29m(3.8 ) 5.06m(2.6) 5.47m(2.5)                                 
 12 Higgs, Malik              00 TKS                      5.38m   0.9 
     5.38m(0.9) 5.19m(2.8 ) 4.07m(1.5)                                 


Event 201  Girls 100 Meter Hurdles 0.762m Under 18
=====================================================================
          CR: # 13.48  4/21/2014   Janeek Brown, Jamaica             
         WYC: Y 12.94  7/11/2013   Yanique Thompson, JAM             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals                                                               
  1 Brown, Janeek             98 Jamaica                  13.29#  1.2
  2 Zali, Jessie              99 Martinique               13.70   1.2
  3 Brooks, Kieshonna         98 St.Kitts and Nevis       13.71   1.2
  4 Thompson, Safia           98 Jamaica                  14.00   1.2
  5 Wells, Sasha              99 Bahamas                  14.20   1.2
  6 Bapte, Laeticia           99 Martinique               14.59   1.2
 -- Taylor, Charisma          99 Bahamas                    DNF   1.2


Event 202  Girls 100 Meter Hurdles 0.838m Under 20
=====================================================================
          CR: # 13.42  4/5/2010    Samantha Elliot, Jamaica         
         WJR: J 12.84  7/16/1987   Aliuska Lopez, CUB               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals                                                               
  1 Thompson, Yanique         96 Jamaica                  13.21   4.8
  2 Williams, Jeanine         97 Jamaica                  13.40   4.8
  3 Parris, Jeminise          97 Trinidad and Tobago      13.85   4.8 (Bronze Medal)
  4 Albury, Kaylea            97 Bahamas                  14.14   4.8
 -- Erickson, Deya            97 IVB                        DNF   4.8


Event 203  Boys 110 Meter Hurdles 0.914m Under 18
=====================================================================
 Hand Time                                                           
          CR: # 13.32  4/21/2014   Jaheel Hyde, Jamaica             
         WYC: Y 13.13  7/12/2013   Jaheel Hyde, JAM                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals                                                               
  1 Mott, Tavonte             98 Bahamas                  13.1hY  NWI
  2 Roberts, Jordan           99 Jamaica                  13.2h#  NWI
  3 Leacock, Rivaldo          98 Barbados                 13.3h#  NWI
  4 Anaclet, Jean-Alexandre   98 Martinique               13.5h   NWI
  5 Hislop, Ako               99 Trinidad and Tobago      13.6h   NWI
  6 Bridgewater, Aljani       98 St.Kitts and Nevis       14.2h   NWI
  7 Brown, Rasheem            00 Cayman Islands           14.5h   NWI
  8 Rolle, Branson            99 Bahamas                  14.6h   NWI


Event 204  Boys 110 Meter Hurdles 0.991m Under 20
==============================================================================
          CR: # 13.23  4/21/2014   Wilhem Belocian, Guadeloupe               
         WJR: J 12.99  7/24/2014   Wilhem Belocian, FRA                       
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals                                                                       
  1 Hyde, Jaheel              97 Jamaica                14.05      13.36   3.3
  2 Coakley, Xavier           96 Bahamas                14.12      13.51   3.3
  3 Selvin, Seanie            96 Jamaica                13.79      13.57   3.3
  4 Lewis, Aaron              96 Trinidad and Tobago    13.90      13.66   3.3
  5 Nicholls, Michael         97 Barbados               14.02      13.71   3.3
  6 Chumney, Akeem            97 St.Kitts and Nevis     14.50      14.15   3.3
  7 Augustin-Mayers, Juwan    97 Barbados               14.59      14.40   3.3
  8 Calme, Sebastien          97 Guadeloupe             14.18      14.64   3.3
Preliminaries                                                                 
  9 Russell Jr, Seaford       97 Cayman Islands         14.66                 
 10 Crofford, Lejourne        97 St.Kitts and Nevis     14.98                 


Event 205  Girls 800 Meter Run Under 18
===============================================================
          CR: # 2:09.59  4/17/2006   Natoya Goule, Jamaica     
         WYC: Y 2:01.13  7/14/2013   Anita Hinriksdottir, ISL 
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Fraser, Mary              99 Barbados               2:11.63
  2 May, Chrissani            99 Jamaica                2:13.28
  3 Richards, Reanda          99 St.Kitts and Nevis     2:14.48
  4 Dickson, Britnie          99 Jamaica                2:18.79
  5 McIntyre, Kershel         99 Trinidad and Tobago    2:23.28
  6 L'Etang, Myisha           00 Anguilla               2:29.79
  7 Hurtado, Tiffany          98 Curacao                2:30.85


Event 206  Boys 800 Meter Run Under 18
========================================================================
          CR: # 1:51.79  4/25/2011   Jerrard Mason, Barbados           
         WYC: Y 1:44.08  7/9/2011    Leonard Kirwa Kosencha, KEN       
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
========================================================================
Finals                                                                 
  1 Clarke, Leon              98 Jamaica              1:58.30    1:56.75
  2 James, Jauavney           98 Jamaica              1:59.93    1:58.21
  3 Jones, Jonathan           99 Barbados             1:55.76    1:58.43
  4 Hood, Nathan              98 Grenada              1:57.02    1:58.89
  5 Frederick, Terry          98 Trinidad and Tobago  1:58.59    1:59.00
  6 Reyes, Ken                99 TKS                  1:58.97    1:59.72
  7 Mbaye, Lidji              99 Guadeloupe           2:00.27    2:00.85
  8 Jackson, Myles            98 Trinidad and Tobago  1:58.81    2:04.63
Preliminaries                                                           
  9 Robinson, Michaiah        98 Bermuda              1:59.39           
 10 Boileau, Lilian           98 FGU                  1:59.88           
 11 Liburd, Tahj              99 St.Kitts and Nevis   2:01.13           
 12 Sealy, Ibed               98 St Lucia             2:01.51           
 13 Jacobs, Aaron             00 Bermuda              2:02.44           
 14 Cova, Errol               98 Curacao              2:05.41           
 15 Tingo-Farine, Yehudi      98 FGU                  2:07.59           
 16 Collins, Winston          98 Suriname             2:10.07           
 17 De Pool, Andrew           00 Curacao              2:14.59           
 18 Hilaire, Amard            99 TKS                  2:16.95           


Event 207  Boys Triple Jump Under 20
=====================================================================       
          CR: # 16.35m  4/9/2012    Latario Collie-Minns, Bahamas           
         WJR: J 17.50m  6/23/1985   Volker Mai, GDR                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind       
=====================================================================       
Finals                                                                     
  1 van Assen, Miguel         97 Suriname                16.24m   0.7       
     16.18m(2.9) 16.24m(0.7) 16.10m(1.2) 15.65m(0.1) PASS      15.43m(0.4) 
  2 Wasome, Obien             97 Jamaica                 15.85m   2.4       
     15.85m(2.4) 15.49m(0.7) FOUL      FOUL      PASS      15.41m(0.8 )     
  3 Lewis, Odaine             96 Jamaica                 15.79m   3.3       
     14.48m(4.0) 15.30m(2.1) 15.79m(3.3) 15.16m(0.1) 15.47m(3.7) 15.45m(4.9)
  4 Alanterie, Dornell        96 Suriname                15.15m   3.0       
     15.15m(3.0) 14.89m(3.1) 14.98m(2.0) 13.31m(1.1) 14.60m(3.7) FOUL       
  5 Nairn, Laquarn            96 Bahamas                 15.14m   1.0       
     13.17m(3.0) 15.08m(1.8 ) 15.14m(1.0) FOUL      FOUL      FOUL           
  6 Caraman, Jordan           97 Martinique              14.96m   1.2       
     14.81m(1.6) 14.53m(0.4) 14.96m(1.2) FOUL      14.72m(2.8 ) 14.36m(NWI) 
  7 Huggins, Nathaniel        96 St.Kitts and Nevis      14.21m   4.3       
     FOUL      14.18m(5.9) 14.21m(4.3) 13.73m(0.3) PASS      PASS           
  8 Bradshaw, Akeem           97 IVB                     14.18m   2.3       
     FOUL      14.18m(2.3) 14.12m(2.4) 13.80m(2.9) 13.67m(1.0) PASS         
  9 Glanny, Dimitri           96 Martinique              13.99m   0.5       
     13.93m(3.7) 13.99m(0.5) 13.97m(3.5)                                   
 10 Philip, Ethan             97 Bermuda                 13.94m   1.1       
     13.68m(1.9) 13.94m(1.1) FOUL                                           
 

Event 208  Girls 800 Meter Run Under 20
===============================================================
          CR: # 2:05.90  3/24/2008   Natoya Goule, Jamaica     
         WJR: J 1:54.01  8/29/2008   Pamela Jelimo, KEN       
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Dorsett, Shaquania        97 Bahamas                2:11.99
  2 Scraders, Faheemah Kyrah  97 Bermuda                2:12.16
  3 Buchanan, Lisa            96 Jamaica                2:13.26
  4 Moses, Tarika             97 IVB                    2:14.80
  5 Whyte, Sasha-Gaye         96 Jamaica                2:17.31
 

Event 209  Boys 800 Meter Run Under 20
=========================================================================         
          CR: # 1:48.95  4/1/1987    Kenroy Levy, Jamaica                         
         WJR: J 1:41.73  8/9/2012    Nijel Amos, BOT                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals         
=========================================================================         
Finals                                                                           
  1 Tate, Paul                97 Jamaica              1:54.69    1:52.43         
  2 Pinder, Justin            97 Bahamas              1:56.05    1:52.59  1:52.587
  3 Smith, Devaughn           96 Jamaica              1:56.09    1:52.59  1:52.588
  4 Skinner, Raheem           96 Barbados             1:54.09    1:53.24         
  5 Lewis, Tahj               97 Cayman Islands       1:56.27    1:54.22         
  6 Gill, Ashton              96 Trinidad and Tobago  1:56.06    1:57.08         
  7 Brulu, Gregory            97 Martinique           1:56.95    1:57.63         
  8 Smith, Malique            97 U.S. Virgin Islands  1:55.49    1:58.47         
Preliminaries                                                                     
  9 Seedorf, Uracio           96 Suriname             1:57.36                     
 10 Stanley, Kyle             96 Trinidad and Tobago  1:58.71                     
 11 Roacher, Ateniah          97 U.S. Virgin Islands  2:02.88                     
 12 Van Der Steijlen, Christ  97 Curacao              2:04.98                     
 13 Milton, Julius            97 St Maarten           3:11.43                   
« Last Edit: April 06, 2015, 06:28:52 PM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile

2015 CARIFTA GAMES - STARTLISTS & RESULTS

http://sknaaa.com/results/CariftaGames2015-SKN/

NB: Events highlighted in RED include T&T athletes

Session 7 - Monday 6th - Evening Session
Monday 4/6/2015


The Silver Jubilee Athletic Stadium - Site License   4/6/2015 - 9:30 AM
               2015 CARIFTA GAMES - 4/3/2015 to 4/6/2015               
                               CARIFTA 44                               
                Silver Jubilee Stadium, Basseterre, SKN                             
Meet Program - Evening Session
                                 
 
Event 210  Girls Discus Throw 1kg Under 20
================================================================
          CR: # 53.47m  3/31/2002   Claudia Villeneuve, Martiniq
         WJR: J 74.40m  9/13/1988   Ilke Wyludda, GDR           
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals                                                         
  1 Love, Shanice             97 Jamaica                 49.39m
      FOUL  41.72m  47.02m  46.61m  FOUL  49.39m               
  2 Frazer, Rochelle          96 Jamaica                 46.86m
      46.86m  FOUL  45.51m  FOUL  FOUL  45.56m                 
  3 Tedos, Emeline            97 Martinique              41.00m
      FOUL  37.93m  38.87m  FOUL  39.10m  41.00m               
  4 James, Chelsea            97 Trinidad and Tobago     40.75m
      FOUL  35.92m  FOUL  40.75m  FOUL  FOUL
                   
  5 Gumbs, Trevia             96 IVB                     40.18m
      FOUL  34.25m  FOUL  40.18m  32.28m  FOUL                 
  6 Charles, Shaiann          97 Trinidad and Tobago     39.16m
      38.04m  39.16m  31.72m  FOUL  37.91m  38.90m
             
  7 Gumbs, Tynelle            96 IVB                     38.86m
      FOUL  38.86m  36.02m  FOUL  FOUL  FOUL                   
  8 Balentina, Marelly        96 Curacao                 33.41m
      FOUL  33.41m  28.68m  FOUL  FOUL  32.51m                 
 

Event 211  Girls 200 Meter Dash Under 18
==============================================================================
          CR: # 23.03  3/31/2002   Anneisha Mc Laughlin, Jamaica             
         WYC: Y 22.92  7/14/2013   Irene Ekelund, SWE                         
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals                                                                       
  1 English, Shaeil           99 Jamaica                23.88      23.38   1.5
  2 Bethel, Brianne           98 Bahamas                23.98      23.47   1.5
  3 Shaw, Kimone              99 Jamaica                24.19      23.89   1.5
  4 Soleyn, Bliss             98 Antigua & Barbuda      24.53      24.09   1.5
  5 DE Freitas, Beyonce       01 IVB                    24.79      24.50   1.5
  6 Bourguignon, Kaelle       99 Guadeloupe             24.88      24.83   1.5
  7 Parker, Devine            00 Bahamas                24.86      25.00   1.5
  8 Elliot, Shanice           99 St.Kitts and Nevis     24.92      25.08   1.5
Preliminaries                                                                 
  9 Wray, Shalysa             99 Cayman Islands         24.96                 
 10 Fahie, L'Tisha            98 IVB                    25.05                 
 11 Noel, Jendayi             99 Trinidad and Tobago    25.05                 
 12 Guerrier, Akia            98 TKS                    25.14                 
 13 Tidas, Clara              98 Martinique             25.22                 
 14 Richardson, T'Kailah      00 Anguilla               25.60                 
 15 Charles, Deleth           01 Trinidad and Tobago    25.72                 
 16 Frederic, Oceane          99 Guadeloupe             25.72                 
 17 Richardson, Artesha       98 Anguilla               25.89                 
 18 Green, Xori               99 U.S. Virgin Islands    26.25                 
 19 Menso, Sabrina            99 Suriname               26.30                 
 20 Doekoe, Chivinga          00 Suriname               26.33                 
 21 Brown, Toni-Lisa          00 Aruba                  26.99                 
 22 Prospere, Myonique        00 TKS                    27.08                 
 

Event 212  Boys 200 Meter Dash Under 18
=====================================================================
          CR: # 20.84  4/5/2010    Odane Skeen, Jamaica             
         WYC: Y 20.40  7/13/2003   Usain Bolt, JAM                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals                                                               
  1 Hislop, Akanni            98 Trinidad and Tobago      20.91   1.8 (Gold Medal)
  2 Martin, Javan             98 Bahamas                  21.16   1.8
  3 Angus, Xavior             98 Jamaica                  21.17   1.8
  4 Graham, coull             98 Antigua & Barbuda        21.24   1.8
  5 Walton, Jamal             98 Cayman Islands           21.43   1.8
  6 Prevot, Loic              98 FGU                      21.52   1.8
  7 Clerinette, Henricke      98 Guadeloupe               22.02   1.8
 -- Edwards, Rushane          98 Jamaica                    DNF   1.8
Preliminaries                                                       
  9 Jaquone, Hoyte            98 Barbados                           
 10 Smith, Jonathon           99 Bahamas                             
 11 McCoy, Raphael            00 Antigua & Barbuda                   
 12 Shepper, Miquel           98 Suriname                           
 13 Smith, Tremaine           00 Barbados                           
 14 Matthew, Wayne            98 St.Kitts and Nevis                 
 15 Edwards, Tyrell           99 Trinidad and Tobago                 
 16 Conolly, Rashaun          98 Cayman Islands                     
 17 Peter, Barthelemy         98 U.S. Virgin Islands                 
 18 Jennings, Colby           00 TKS                                 
 19 Jack, Aldrick             00 Curacao                             
 20 Miller, Lamar             99 U.S. Virgin Islands                 
 21 Caley, Khambrel           98 TKS                                 
 22 James, Meshack            99 St Maarten                         


Event 213  Girls 200 Meter Dash Under 20
=====================================================================
          CR: # 22.77  4/1/2013    Shaunae Miller, Bahamas           
         WJR: J 22.18  8/25/2004   Allyson Felix, USA               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals                                                               
  1 Clarke, Kayelle           96 Trinidad and Tobago      23.12   4.3 (Gold Medal)
  2 Cameron, Saqukine         96 Jamaica                  23.32   4.3
  3 Albury, Keianna           96 Bahamas                  23.49   4.3
  4 Ambrose, Jenae            97 Bahamas                  23.59   4.3
  5 Strunkey, Arianne         97 Antigua & Barbuda        23.84   4.3
  6 Huggins, Nelda            97 IVB                      23.92   4.3
  7 Strunkey, Ariel           97 Antigua & Barbuda        23.98   4.3
  8 McIntosh, Quashira        97 U.S. Virgin Islands      24.17   4.3
Preliminaries                                                       
  9 Hill, Taylor              96 IVB                                 
 10 Peltier, Fanny            97 Guadeloupe                         
 11 Rossen, Kim               97 Curacao                             
 12 Statie, Nargelis          97 Curacao                             
 13 Scott, Thyla-Maree        97 Trinidad and Tobago                 
 14 King, Kayla               96 U.S. Virgin Islands                 
 15 Geerman, Lixandra         97 Aruba                               


Event 214  Boys 200 Meter Dash Under 20
=====================================================================
          CR: # 19.93  4/3/2010    Usain Bolt, Jamaica               
         WJR: J 19.93  4/11/2004   Usain Bolt, JAM                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals                                                               
  1 Burke, Mario              97 Barbados                 21.51  -0.6
  2 Boyde, Reuberth           96 VIN                      21.70  -0.6
  3 Hazel, Warren             96 St.Kitts and Nevis       21.81  -0.6
  4 Simon, Kelvin             96 Antigua & Barbuda        21.85  -0.6
 -- Farinha, Jonathon         96 Trinidad and Tobago        DNF  -0.6
Preliminaries                                                       
  2 Walker, Chad              97 Jamaica                             
  3 Ellis, Nigel              97 Jamaica                             
  5 Bowe, Tyler               97 Bahamas                             
  9 Russell, Ken              97 Bahamas                             
 10 Somner, Kionje            97 Bermuda                             
 11 Juliet, Dimitri           96 Curacao                             
 12 Huggins, Hakeem           97 St.Kitts and Nevis                 
 13 Stewart, Corey            97 Trinidad and Tobago                 
 14 Pansa, Romario            97 Suriname                           
 15 St. Jean, Derick          96 Dominica                           
 16 Missick, Courtney         97 TKS                                 
 17 Francois, Darly           97 TKS                                 
 18 Stewart, Alex             96 Antigua & Barbuda                   
 19 Thompson, Remarkco        97 Barbados                           
 20 Charles, Christian Fabie  97 Haiti                               
 -- Wrensford, Trevlon        97 U.S. Virgin Islands                 
 

Event 215  Boys 5000 Meter Run Under 20
===============================================================
          CR: # 14:34.34  4/5/2010    Kemoy Campbell, Jamaica 
         WJR: J 12:47.53  7/6/2012    Hagos Gebrhiwet, ETH     
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Green, Thaleentino        96 Jamaica               15:55.29
  2 James, Tallan             96 Grenada               16:01.57
  3 Glave, Daniel             96 Jamaica               16:16.24
  4 Bruce, Iley               96 Trinidad and Tobago   16:17.68
  5 Hunte, Joshua             96 Barbados              16:44.77
  6 Aloeboetoe, Gilberto      97 Suriname              17:07.85
 -- benjamin, kenneth         96 Antigua & Barbuda          DNF


Event 216  Girls 4x400 Meter Relay Under 18
===============================================================
          CR: # 3:37.65  4/21/2014   Jamaica, Jamaica         
    Team                                                 Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Jamaica                                             3:39.13
     1) Bromfield, Junelle 99           2) Wright, Satanya 98 
     3) Walker, Shanique 00             4) Allen, Anna-Kay 00 
  2 Bahamas                                             3:40.58
     1) Anderson, Doneisha 00           2) Fountain, Britni 00
     3) Bethel, Brianne 98              4) Freeman, D'Nia 99   
  3 St.Kitts and Nevis                                  3:51.26
     1) Mills, Hanah 99                 2) Richards, Reanda 99
     3) Clavier, Namibia 00             4) Brooks, Kieshonna 98
  4 Trinidad and Tobago                                 3:53.02
     1) Noel, Jendayi 99                2) Stoddard, Renee 98 
     3) Mitchell, Aaliyah 01            4) Wolfe, Anika 99
     
  5 Anguilla                                            4:05.65


Event 217  Boys 4x400 Meter Relay Under 18
================================================================
          CR: # 3:12.63  4/21/2014   Jamaica, Jamaica           
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals                                                           
  1 Jamaica                                             3:12.07#
     1) Ledgister, Leonardo 99          2) Ellington, Devaughn 98
     3) James, Jauavney 98              4) Taylor, Christopher 99
  2 Trinidad and Tobago                                 3:14.23 (Silver Medal) 
     1) John, Kobe 98                   2) Frederick, Terry 98   
     3) Taylor, Judah 98                4) St Clair, Jacob 99
   
  3 Bahamas                                             3:18.12 
     1) Dormeus, Bradley 98             2) Kaze, Poitier 99     
     3) Wilson, Byron 99                4) Storr, Donovan 98     
  4 Cayman Islands                                      3:20.86 
     1) Jackson, Jeavhon 98             2) Conolly, Rashaun 98   
     3) Murray, Karim 99                4) Walton, Jamal 98     
  5 St.Kitts and Nevis                                  3:24.95 
     1) Bridgewater, Aljani 98          2) Liburd, Tahj 99       
     3) Farrell, Cejae 99               4) Collins, Curvis 99   
  6 Barbados                                            3:26.59 
     1) Trent, Deshon 98                2) Leacock, Rivaldo 98   
     3) Atkins, Josiah 99               4) Smith, Tremaine 00   
  7 Curacao                                             3:35.12 
     1) Jack, Aldrick 00                2) Cova, Errol 98       
     3) Boafo, Joel 99                  4) Jansen, Germain 98   
  8 Turks and Caicos Islands                            3:40.39 
     1) Knight, Jevoy 98                2) Reyes, Ken 99         
     3) Jennings, Colby 00              4) Fenelus, Wilkenson 99
 

Event 218  Girls 4x400 Meter Relay Under 20
================================================================   
          CR: # 3:31.47  4/25/2011   Jamaica, Jamaica               
                         O. James, J. Russell, S. Cambell, C. Gordon
         WJR: J 3:27.60  7/18/2004   USA Junior, USA               
                         A. Anderson, A. Kidd, S. Smith, N. Hastings
    Team                                                 Finals     
================================================================   
Finals                                                             
  1 Jamaica                                             3:37.96     
     1) Williams, Yeaschea 97           2) James, Tiffany 97       
     3) Knight, Andrenette 96           4) Loney, Dawnalee 96       
  2 British Virgin Islands                              3:46.43     
     1) Warner, Lakeisha 97             2) Moses, Tarika 97         
     3) Hill, Taylor 96                 4) Lacey, Jonel 96         
  3 Trinidad and Tobago                                 3:47.55 (Bronze Medal)     
     1) Scott, Thyla-Maree 97           2) Clarke, Kayelle 96       
     3) Maxime, Jeunice 97              4) Parris, Jeminise 97
     
  4 Bahamas                                             3:47.62     
     1) Dorsett, Shaquania 97           2) White, Marissa 96       
     3) Gray, Alexis 97                 4) Campbell, Coshan 96     


219    19:50    4 X 400 Meters    Boys    Under 20    Final (T&T team competed in this event & won a bronze medal)


20:20    CLOSING CEREMONY
« Last Edit: April 06, 2015, 06:56:09 PM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Sando prince

  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 9186
    • View Profile
Interviews with two of T&T Carifta Champions

Interview with Fifteen-year-old Tyriq Horsford http://www.tv6tnt.com/news/Horsford-breaks-Carifta-record-298737291.html

Interview with Portious Warren http://www.tv6tnt.com/news/Warren-gets-her-gold-298737191.html
« Last Edit: April 06, 2015, 12:55:32 PM by Sando prince »

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile
Based on the above info we have T&T athletes in 15 Finals this evening meaning we have 15 chances of winning a medal but I think our best chances of winning medals this evening will be from the following athletes/teams if they put out their best performances:-

Jeminise Parris in the U-20 100m Hurdles
Aaron Lewis in the U-20 110m Hurdles
Terry Fredericks in the U-18 800m
Chelsea James in the U-20 Discus
Akanni Hislop in the U-18 200m
Kayelle Clarke in the U-20 200m
Jonathan Farinha in the U-20 200m
T&T Team in the Men's U-18 4x400m
T&T Team in the Men's U-20 4x400m

If all goes well our best chances of gold medals this evening will be from Akanni Hislop, Kayelle Clarke & Jonathan Farinha. We may possibly win another gold medal but it is difficult to predict who of our other likely medalists will rise to the occasion and strike gold and note that PB's might be required from all the possible gold medalists.
« Last Edit: April 06, 2015, 01:03:36 PM by Socapro »
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile


Link for live coverage going on right now: http://zizonline.com/tv/channel-5/
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline che

  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 4093
    • View Profile
Hislop just won GOLD in the U18 200m .  :wavetowel:

They showed a quick look at the medal table. We are in 4th place. :cursing:  1st Jam , 2nd Bah , 3 Bar.

Seems like every year we are falling further behind.  :(

Offline che

  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 4093
    • View Profile
Back to Back GOLD for T&T as Clarke wins girls U20 200m  :applause: :applause:

Offline che

  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 4093
    • View Profile
Farinha pulls up in the boys U20 200m  :(

Offline Socapro

  • Moderator
  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 14531
  • Ras Shorty-I, Father of Soca, Chutney-Soca & Jamoo
    • View Profile
Hislop just won GOLD in the U18 200m .  :wavetowel:

They showed a quick look at the medal table. We are in 4th place. :cursing:  1st Jam , 2nd Bah , 3 Bar.

Seems like every year we are falling further behind:(

Tell that to Sando Prince.

He seems to think that we are improving and that our competition improving faster than us does not matter.

Once again Barbados and Bahamas has no right to be beating us at CARIFTA and for us to feel contented about it.
De higher a monkey climbs is de less his ass is on de line, if he works for FIFA that is! ;-)

Offline Sando prince

  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 9186
    • View Profile
Trinidad and Tobago Kayelle Clarke wins U20 Girls 200m Final Carifta Games 2015

<a href="https://www.youtube.com/v/R1WVaxgB59U" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/R1WVaxgB59U</a>
« Last Edit: April 06, 2015, 06:18:49 PM by Socapro »

Offline Sando prince

  • Hero Warrior
  • *****
  • Posts: 9186
    • View Profile
Hislop just won GOLD in the U18 200m .  :wavetowel:

They showed a quick look at the medal table. We are in 4th place. :cursing:  1st Jam , 2nd Bah , 3 Bar.

Seems like every year we are falling further behind:(

Tell that to Sando Prince.

He seems to think that we are improving and that our competition improving faster than us does not matter.

Once again Barbados and Bahamas has no right to be beating us at CARIFTA and for us to feel contented about it.

Sando Prince is focused on TnT improving in individual events in each discipline which will lead to more medals. Does not matter if we finish third, fourth or fith on the medal table once we improve from the previous year.


 

1]; } ?>