Sidebar

28
Mon, Nov

Cooper screens home based and US-based U-17 players.
Typography

Head Coach Shawn Cooper is currently overseeing sessions with Provisional Training Squad of Under 17 home-based and US-based players as preparations continue for next February’s CONCACAF Men’s U-17 Championship in Guatemala.

With the current SSFL Season in progress, sessions have been taking place twice weekly with Cooper and his staff observing scrimmages as they work towards trimming the squad to 35 players.

T&T are in Group F of the Concacaf Championship with USA, Canada and Barbados. Cooper’s Men open against Canada on Saturday February 11th, followed by a meeting with the US on February 13th and Barbados on February 15th.

The 2023 CU17C will begin with a 16-team group stage played between the top ranked participating nations (according to Concacaf’s Men’s U-17 ranking). These nations are (in alphabetical order): Barbados, Canada, Costa Rica, Cuba, Curacao, El Salvador, Guadeloupe, Guatemala, Haiti, Honduras, Jamaica, Mexico, Panama, Suriname, USA and Trinidad and Tobago.

For the Group Stage, to be played between February 11-16, Groups E and G will be based at the Estadio Nacional Doroteo Guamuch Flores in Guatemala City, while Groups F and H will be hosted by the Estadio Pensativo in Antigua.

After Group Stage play, the top three nations in each group will advance to the knockout stage, joining the four 2022 Concacaf U-17 Men’s Qualifiers (CU17Q) group winners: Bermuda, Dominican Republic, Nicaragua, and Puerto Rico.

The Round of 16 matches will take place February 18 and 19, at both venues, followed by the Quarterfinals (February 21 and 22), Semifinals (February 24) and Final (February 26) in Guatemala City.

All knockout stage matches will be played in a single match direct elimination format and the four semifinalists will qualify for the FIFA U-17 World Cup Peru 2023.

HOME-BASED PLAYERS CURRENTLY IN TRAINING SQUAD

NAME POSITION SCHOOL CLUB

JADEN OTTLEY GK FATIMA COLLEGE QPCC

JAYEIM BLAKE GK EL DORADO EAST GINGA FC

CHRISTIANO AUSTIN GK QRC QPCC

MACHIAH TAYLOR GK SCARBOROUGH SECONDARY BROTHER RY’S ACADEMY

THANE DEVENISH GK ST BENEDICT’S COLLEGE SAN JUAN JABLOTEH

DAVID HOSPEDALES DEFENDER TRIMONT COLLEGE QPCC

JOACHIM CALLENDER DEFENDER ST ANTHONY’S COLLEGE SAN JUAN JABLOTEH

LYSHAUN MORRIS DEFENDER ST BENEDICT’S COLLEGE POINT FORTIN ACADEMY

MAHKAYA MAHON DEFENDER ST ANTHONY’S COLLEGE T&T MAESTROS

MICHIAH LEACH DEFENDER FATIMA COLLEGE QPCC

JOSIAH OCHOA MIDFIELD ST BENEDICT’S COLLEGE POINT FORTIN ACADEMY

DARREL GARCIA MIDFIELD ST BENEDICT’S COLLEGE COX FOOTBALL ACADEMY

MALACHI WEBB FORWARD ST BENEDICT’S COLLEGE CLUB PREMIER FC

MACKEIL EDWARDS MIDFIELD PRESENTATION COLLEGE CROWN TRACE FC

ISAIAH JACOB MIDFIELD ST BENEDICT’S COLLEGE POINT FORTIN ACADEMY

VAUGHN CLEMENT FORWARD PRESENTATION COLLEGE COX FOOTBALL ACADEMY

RAUL PERREIRA MIDFIELD PRESENTATION COLLEGE M12 ACADEMY

KADE COLLIER MIDFIELD FATIMA COLLEGE QPCC

JEREMIAH NILES MIDFIELD ST BENEDICT’S COLLEGE POINT FORTIN ACADEMY

JAHEAM BAILEY FORWARD FATIMA COLLEGE PRO SERIES EVENTS

LOGAN MAINGOT MIDFIELD FATIMA COLLEGE QPCC

JADEN WILLIAMS DEFENDER FATIMA COLLEGE QPCC

JOSHUA FIGARO DEFENDER TRINITY COLLEGE EAST TRENDSETTER HAWKS

MICHAEL CHAVES FORWARD FATIMA COLLEGE QPCC

MICAH NELSON MIDFIELD QRC QPCC

JOSIAH CONNELL DEFENDER QRC QPCC

NATHAN QUASHIE MIDFIELD QRC W CONNECTION

AYDON CARUTH MIDFIELD QRC POLICE FC

LUKE CORREIA FORWARD FATIMA COLLEGE QPCC

TAU LAM SEE MIDFIELD QRC PRO SERIES EVENTS

ZION ABERDEEN MIDFIELD QRC UNATTACHED

THOMAS DECLE MIDFIELD FATIMA COLLEGE PRO SERIES EVENTS

KYRON JOSEPH DEFENDER NAPARIMA COLLEGE CLUB SANDO FC

SETH HADEED MIDFIELD FATIMA COLLEGE QPCC

YOHANCE ATHERTON DEFENDER FATIMA COLLEGE QPCC

DARIUS JORDAN DEFENDER FATIMA COLLEGE QPCC

ANDELL FRASER FORWARD ST ANTHONY’S COLLEGE TRENDSETTER HAWKS

SELEZDE DUKE DEFENDER SCARBOROUGH SECONDARY ROXBOROUGH

JUSTIN CLARKE MIDFIELD GOODWOOD SECONDARY BROTHER RY’S ACADEMY

MCKALE THOMAS DEFENDER VESSIGNY SECONDARY POINT FORTIN ACADEMY

LINDELL SWEEN MIDFIELD SAN JUAN NORTH SECONDARY UNATTACHED

JORDAN FERDINAND FORWARD ST AUGUSTINE SECONDARY SAN JUAN JABLOTEH

US BASED PLAYERS SCREENING WITH MEN’S U17 NATIONAL TEAM

NAHI MORRISON FORWARD DE MATHA CATHOLIC HIGH SCHOOL/ALEXANDRIA SOCCER ASSOCIATION

NOAH HUDSON MIDFIELD SOUTH PLANTATION/SOUTH FLORIDA FOOTBALL

ISAIAH DOVE MIDFIELD MARET, WASHINGTON DC/MARYLAND BOBCATS ACADEMY

TYRELL MOORE FORWARD MCEACHERN HIGH SCHOOL/ NASHVILLE SC

JEREMIAH CATEAU MIDFIELD HILLGROVE HIGH SCHOOL/CONCORDE FIRE

DAMIEN MARAJ DEFENDER CORAL GLADES HIGH SCHOOL/UNATTACHED

JAYDEN GOMEZ FORWARD WILLIAM T DWYER/SOUTH FLORID FOOTBALL

JADEN CHAN TACK MIDFIELD SOUTH PLANTATION/SOUTH FLORIDA FOOTBALL

AILAN PANTON GK DARLINGTON SCHOOL/DARLINGTON SOCCER ACADEMY

LUKA HISLOP FORWARD CONCORDE CARLISLE HIGH SCHOOL/VALEO FC

US BASED PLAYERS EXPECTED TO SCREEN

ELIJAH HICKS MIDFIELD HOME SCHOOL/FC CINCINNATI

EZRA HICKS MIDFIELD HOME SCHOOL/FC CINCINNATI

BRANDON DHANOOLAL FORWARD IRVINGTON HIGH SCHOOL/WORLD CLASS

ARMANI ROWE MIDFIELD ST BENEDICT’S PREP/CEDAR STAR

JOSHUA PALMER DEFENDER SOMERSET ACADEMY HIGH SCHOOL/PLANTATION FC