Sidebar

19
Wed, Jun

Typography

KIRON MANSWELL scored twice as Trendsetter Hawks blanked Prisons FC 5-0, at the Prisons Ground in Arouca, in the Elite Under-17 division of the Republic Bank Youth League.

In last weekend’s match, Manswell got his name on the scoresheet in the 22nd and 54th minutes. Kaihim Thomas got Trendsetter’s third in the 57th, followed by goals from Malachi Celestine (64th) and Macai Peters (80th).

Petit Valley/Diego Martin United rallied from a goal down to defeat Queen’s Park Football Academy 2-1 at the St Anthony’s Ground in Westmoorings.

Callum Forbes put Queen’s Park ahead after 40 minutes but Joshua Noray equalised seven minutes later. Khalil Toussaint then got the winner for Petit Valley, in the 69th.

At the Manny Ramjohn Stadium in Marabella, Giving Back edged Marabella 1-0.

Other Results –

North Zone (at Queen’s Park Savannah) –

Under-11 – PRO SERIES (6) vs TRENDSETTER HAWKS II (0); TRENDSETTER HAWKS I (2) vs SANTA CRUZ UNITED (0); QUEEN’S PARK FOOTBALL ACADEMY (8.) vs LAVENTILLE UNITED (0); TT MAESTROS (5) vs NORTH COAST SCC (0); FOOTBALL FACTORY (3) vs ROSARY BOYS FC (1); TT MAESTROS (3) vs EXCELENTE FOOTBALL ACADEMY (0).

Under-13 – EMPIRE FC (1) vs TRENDSETTER HAWKS II (0); TT MAESTROS (2) vs ST MARY’S COLLEGE (0); TRENDSETTER HAWKS I (2) vs QUEEN’S PARK FOOTBALL ACADEMY (1).

Under-15 – TRENDSETTER HAWKS I (2) vs ST MARY’S COLLEGE (0); TRENDSETTER HAWKS II (4) vs LAVENTILLE UNITED (0); SANTA CRUZ UNITED (5) vs NORTH COAST SCC (0); RSSR (3) vs QUEEN’S PARK FOOTBALL ACADEMY (0).

East Zone (at Constantine Park) –

Under-13 – FC SANTA ROSA (1) vs FC GINGA (0); CROWN TRACE FC (4) vs EXPRESS FC (1); MATURA UNITED (1) vs TRINCITY NATIONALS (0).

Under-15 – FC SANTA ROSA (2) vs COOPER’S COACHING ACADEMY (0); TRINCITY NATIONALS (8.) vs SKHY FC (0); FC GINGA (7) vs MALABAR YOUNG STARS (0).

South Zone (at Skinner Park) –

Under-11 – MARABELLA FAMILY CC (3) vs MORUGA FC (1); SAN FERNANDO SA (3) vs TINY MIKES (1); POINT FORTIN YOUTH FA (2) vs UPRISING YOUTHS (1); GASPARILLO YOUTHS (4) vs PRINCES TOWN SF (0).

Under-13 – MAYO YOUTHS (0) vs TINY MIKES (0); POINT FORTIN YOUTH FA (3) vs PRINCES TOWN SF (0); SAN FERNANDO SA (4) vs MORUGA FC (1); DARIUS COACHING SCHOOL (0) vs GIVING BACK SC (0).

Under-15 – STE MADELEINE STRIKERS (2) vs MORUGA FC (1); MAYO YOUTHS (2) vs DUNSTAN WILLIAMS SA (0); GASPARILLO YOUTHS (2) vs PLEASANTVILLE SECONDARY (1).

Weekend fixtures –

TODAY –

Elite Under-17 – Petit Valley/Diego Martin United vs Marabella FCC; Queen’s Park Football Academy vs Jaric Titans; Giving Back FC vs Trendsetter Hawks; Crown Trace FC vs Prisons FC.

North Zone Under-11 – Queen’s Park Football Academy vs Excelente Football Academy; Pro Series vs Santa Cruz United; North Coast SCC vs Trendsetter Hawks I; Trendsetter Hawks II vs Santa Cruz United; Rosary Boys FC vs Pro Series; TT Maestros vs Football Factory, Queen’s Park Savannah, 9 am.

North Zone Under-13 – St Mary’s College vs Queen’s Park Football Academy; Trendsetter Hawks I vs Trendsetter Hawks II; Empire FC vs TT Maestros, Queen’s Park Savannah, 9 am.

North Zone Under-15 – Trendsetter Hawks I vs Laventille United; Santa Cruz United vs Trendsetter Hawks II; Queen’s Park Football Academy vs St Mary’s College; TT Maestros vs North Coast SCC, Queen’s Park Savannah, 9 am.

East Zone Under-11 – Malabar Young Stars vs FC Ginga; San Juan Jabloteh vs Diem Sport Academy; Maracas FC vs Febeau Government; Crown Trace vs SKHY FC; Extreme LH vs Matura United, Constantine Park, Macoya, 9 am.

East Zone Under-13 – Trincity Nationals vs FC Santa Rosa; FC Ginga vs Express FC; Matura United vs Crown Trace FC, Constantine Park, Macoya, 9 am.

East Zone Under-15 – FC Ginga vs Trincity Nationals; SKHY FC vs Diem Sporting Academy; FC Santa Rosa vs Malabar Young Stars, Constantine Park, Macoya, 9 am.

TOMORROW –

South Zone Under-11 – Brickhouse Sports vs San Fernando SA; Moruga FC vs Point Fortin Youth FA; Tiny Mikes vs Gasparillo Youths; Princes Town SF vs Uprising Youths, Skinner Park, 9 am.

South Zone Under-11 – Princes Town SF vs Giving Back SC; Darius Coaching School vs Mayo Youths; Tiny Mikes vs Moruga FC; Uprising Youths vs San Fernando SA, Skinner Park, 9 am.

South Zone Under-11 – Giving Back SC vs Dunstan Williams SA; Pleasantville Secondary vs Moruga FC; Ste Madeleine Strikers vs Mayo Youths, Skinner Park, 9.30 am